سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

در خانه‌تکانی نوروزی استفاده از شوینده‌ها را به حداقل برسانید - نمایش محتوای خبر

 

 

در خانه‌تکانی نوروزی استفاده از شوینده‌ها را به حداقل برسانید

یک متخصص پوست از افرادی که قصد خانه‌تکانی دارند خواست تا میزان استفاده از شوینده‌ها را به حداقل برسانند.

دکتر علی ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه استفاده زیاد از شوینده‌ها به افراد توصیه نمی‌شود، اظهار کرد: استفاده زیاد از مواد شوینده خصوصا در خانه‌تکانی‌ها می‌تواند به پوست دست و دیگر قسمت‌های بدن آسیب برساند. ابراهیمی تاکید کرد: آسیب‌های وارده به پوست به دلیل استفاده زیاد از شوینده‌ها در افرادی که پوست خشک دارند بیشتر خواهد بود، زیرا پوست این افراد تحریک شده و خشکی آن تشدید می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه پوست افراد مسن، کودکان، زنان باردار، افراد با مشکلات تیروئیدی، افراد با پوست خشک و... را حساس‌تر از سایر افراد دانست و افزود: این افراد در استفاده از شوینده‌ها باید بیشتر احتیاط کنند، چراکه پوست آنها در استفاده زیاد از شوینده‌ها بیشتر مستعد آسیب‌دیدن است.

این متخصص پوست و زیبایی با توصیه به اینکه استفاده از شوینده‌ها در خانه‌تکانی‌ها باید به حداقل برسد، تصریح کرد: استفاده زیاد از شوینده‌ها باعث ایجاد ضایعات اگزمایی خارش‌دار ابتدا در پوست کف دست شده و به تدریج این ضایعات به پشت دست هم سرایت می‌کنند. ابراهیمی در ادامه از افراد خواست تا حین استفاده از شوینده‌ها حتما دستکش بپوشند تا پوست آنها کمتر در معرض شوینده‌ها قرار گیرد.

وی پوشیدن دستکش‌های نخی زیر دستکش‌های پلاستیکی را به افراد در حین خانه‌تکانی توصیه کرد و افزود: افرادی که پوست خود را در معرض شوینده‌ها قرار می‌دهند باید از چرب‌کننده‌ها، نرم‌کننده‌ها و لوسیون‌ها استفاده بیشتری داشته باشند و از خشک شدن و پوسته‌پوسته شدن پوست خود جلوگیری کنند.

ابراهیمی در ادامه از افرادی که قصد خانه تکانی دارند خواست تا عاقلانه خانه‌تکانی کنند و ظروف و وسایلی را که مدتهای زیادی از آنها استفاده نمی‌کنند را نشویند و بیشتر مراقب سلامت پوست خود باشند. این متخصص پوست، مو و زیبایی در ادامه با اشاره به ترکیب کردن برخی از شوینده‌ها به منظور دستیابی به خاصیت پاک‌کنندگی بیشتر در خانه‌تکانی‌، این کار را به هیچ عنوان توصیه نکرد و افزود: بعضی از خانم‌های خانه‌دار حین خانه تکانی مثلا جرم‌گیر را با وایتکس مخلوط می‌کنند که این ترکیب می‌تواند گاز کلر را که یک گاز خطرناک است را متصاعد کرده که این گاز علاوه بر پوست می‌تواند برای مخاط بینی و ریه نیز خطرناک بوده و گاه حتی فرد را تا مرز بستری شدن در بیمارستان هم پیش ببرد. ابراهیمی مخلوط کردن شوینده‌ها را به‌ویژه در محیط‌های بسته‌ای مثل حمام و دستشویی خطرناک می‌داند.