سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

در هیچ نقطه کشور "ذبح" با دستگاه انجام نمی‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

در هیچ نقطه کشور "ذبح" با دستگاه انجام نمی‌شود

در هیچ نقطه کشور "ذبح" بادستگاه انجام نمی‌شود

سرپرست نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: در کل کشور هیچ ذبحی توسط دستگاه انجام نمی‌شود و همه ذبح‌ها حتی در کشتارگاره‌های صنعتی با دست انجام می‌شود.

حجت‌لاسلام و المسلمین یوسف پرویزی‌پور در نشست خبری به مناسبت هفته دامپزشکی، با بیان اینکه در هیچ نقطه کشور ذبح توسط دستگاه انجام نمی‌شود، افزود: حتی در کشتارگاه‌های صنعتی هم ذبح توسط دست انجام می‌شود و سایر مراحل به صورت صنعتی طی می‌شود.

وی ادامه داد: افرادی که ذبح می‌کنند باید کارت ذبح شرعی داشته باشند، مسلمان باشند و در شرایط خاص ذبح شرعی را انجام دهند.

به گفته این مسئول، حتی برای صید آبزیان نیز شرایط شرعی به طور کامل رعایت می‌شود.

سرپرست نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تصریح کرد: حتی در کشتارگاه‌های خارج از کشور که گوشت دام و یا طیور آنها وارد می‌شود نیز ذبح به صورت شرعی و توسط افراد مسلمان انجام می‌گیرد و در برخی کشورها مانند برزیل که واردات گوشت به کشور را از آنجا داریم ناظر شرعی مستقر وجود دارد.

پرویزی پور همچنین از فعالیت 24 ناظر شرعی در کشتارگاه‌های استان خبر داد و تاکید کرد: در همه کشتارگاه‌های استان ناظر شرعی مستقر داریم و حتی در برخی از کشتارگاه‌ها دو ناظر حضور دارند.

وی در ادامه از اعطای "کدحلال" به دو کشتارگاه "بیستون" و "بهاران زاگرس" در استان خبر داد و یادآوری کرد: برای اعطا این کد باید کشتارگاه دارای شرایط خاصی از نظر شرعی و بهداشتی باشد.

سرپرست نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه ابراز امیدواری کرد: با رعایت این شاخص‌ها، سایر کشتارگاه‌های استان نیز صاحب کد حلال شوند.

پرویزی پور در خصوص کلینیک‌های درمان حیوانات خانگی که بعضا حیوانات نجس مانند سگ در آن نگهداری می‌شود نیز گفت: اگر این کلینیک‌ها صرفا با هدف درمان و بهداشت باشند مشکلی ندارند، اما خرید و فروش حیوانات نجس مانند سگ در آنها جایگاه قانونی ندارد و باید با موارد تخلف برخورد شود.