سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

دستگیری شکارچی سنجاب ایرانی در ثلاث باباجانی - نمایش محتوای خبر

 

 

دستگیری شکارچی سنجاب ایرانی در ثلاث باباجانی

شکارچی سنجاب ایرانی در ثلاث باباجانی دستگیر شد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی از دستگیری شکارچی سنجاب ایرانی موسوم به باغبان زاگرس در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست کرمانشاه، یگان حفاظت ثلاث باباجانی طی عملیات گشت و کنترل موفق به دستگیری شکارچی سنجاب ایرانی شدند.

آزاد شیخ ویسی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی در این خصوص گفت: شکارچی متخلف به همراه دو قلاده تازی در حال شکار سنجاب بود که پس از مشاده مأمورین یگان حفاظت اقدام به فرار کرد.

وی افزود: خوشبختانه مأمورین پس از تعقیب شکارچی او را دستگیر و ادوات شکار و صید را ضبط کردند و شکارچی جهت سیر مراحل قانونی به دستگاه قضایی معرفی شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی گفت: یک بطانه سنجاب زنده گیری شده با مکان یابی مناسب توسط مأمورین یگان حفاظت به محلی امن منتقل و در آنجا رهاسازی شد. شیخ ویسی تصریح کرد: سنجاب ایرانی حیوان بسیار فعال و چابکی است و لانه اش را در سوراخ درختان ایجاد کرده و سطح آنرا به وسیله علف های نرم مفروش می سازد و برای فصل زمستان دانه های بلوط را در سوراخ های زیرزمین، زیر ریشه ها یا سوراخ های درختان مخفی می کند.

وی با بیان اینکه میوه بلوط غذای اصلی این پستاندار است خاطر نشان کرد: در فصل زمستان که دیگر بلوطی روی درختان نمانده، سنجاب به جستجوی بلوط هایی که پنهان کرده است می رود، اما این جانوران همه بلوط هایی را که پنهان کرده مصرف و یا پیدا نمی کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی ادامه داد: دانه هایی که در زیر خاک مانده اند، جوانه می زنند و درختان جدیدی بوجود می آید که این امر می تواند در احیای جنگل های زاگرس نقش بسزایی داشته باشد.

و به همین خاطر سنجاب را باغبان زاگرس می نامند. شیخ ویسی در پایان از عموم مردم طبیعت دوست شهرستان ثلاث باباجانی درخواست کرد در صورت مشاهده هر گونه تخلف زیست محیطی مراتب را با تلفن گویای ۱۵۴۰ و یا شماره تماس ۰۸۳۴۶۷۲۴۹۵۵ در میان بگذارند.