جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

دویست و هفت میلیون دلار کالا از بازارچه سومار به عراق صادر شد - نمایش محتوای خبر

 

 

دویست و هفت میلیون دلار کالا از بازارچه سومار به عراق صادر شد

دویست و هفت

سرپرست فرمانداری گیلانغرب از صادرات 429 هزار و 676 تن کالا به ارزش 207 میلیون دلار در 11 ماه سپری شده از سال جاری از بازارچه مرزی سومار به عراق خبر داد.

فرهاد همتی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه صادرات این کالاها به وسیله 25 هزار و 878 دستگاه کامیون صورت گرفته است، اظهارداشت: صادرات کالا از بازارچه مرزی سومار به عراق در این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 56 درصد رشد داشته است.

وی از افزایش اقلام کالاهای صادراتی به 47 قلم کالا خبر داد و اضافه کرد که بستنی، انواع میلگرد، پروفیل ، نبشی و آهن آلات از جمله اقلام جدیدی است که تجار و بازرگانان می توانند نسبت به صادرات آنها از بازارچه مرزی سومار به عراق اقدام کنند.

همتی گفت: با تلاش های صورت گرفته هفت غرفه خدمات رفاهی مواد غذایی در محل بازارچه مرزی سومار احداث شد و در آینده نزدیک به افراد واجد الشرایط واگذار می شود.

وی افزود: طی بیش از 18 ماه از زمان راه اندازی بازارچه مرزی سومار تاکنون با استفاده از 41 هزار و 828 دستگاه کامیون، بیش از 647 هزار و 255 تن کالا به ارزش 252 میلیون دلار به عراق صادر شد که با توجه به گذشت مدت زمان کمی از فعالیت آن، در نوع خود چشمگیر بوده است.

مرز سومار نزدیکترین مرز به مرکز عراق و عتبات عالیات است که موضوع رسمی شدن آن نیز در حال حاضر در دستور کار دولت است. بازارچه مرزی سومار 16 فروردین 94 با حضور استانداران کرمانشاه و دیاله عراق، معاون وزیر کشور عراق و سفیر ایران در عراق و برخی مسوولان محلی 2 استان به طور رسمی افتتاح شد.

بازارچه مرزی سومار با بغداد 155 و با کربلا 230 کیلومتر فاصله دارد. بخش مرزی سومار در 90 کیلومتری شهرستان قصرشیرین واقع شده است. گیلانغرب در غرب کرمانشاه با بیش از 72 هزار تن جمعیت، با عراق 15 کیلومتر مرز دارد.