جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

دید افقی ناشی از گرد و غبار در قصرشیرین به چهار هزار متر رسید - نمایش محتوای خبر

 

 

دید افقی ناشی از گرد و غبار در قصرشیرین به چهار هزار متر رسید

کاهش دی

رییس اداره هواشناسی قصرشیرین گفت: ورود سامانه ناپایدار و یک جبهه هوای غبارآلود که از روز گذشته آسمان این شهرستان مرزی را فرا گرفت موجب کاهش دید افقی در روز پنجشنبه به چهار هزار متر شد و مردم این مناطق در دومین روز متوالی هوای غبار آلود تنفس می کنند.

حیدر چوپانی به خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون میزان دید افقی ناشی از گرد و غبار در قصرشیرین شش هزار متر از حد استاندارد یک هوای سالم که 10 هزار متر اعلام شده کمتر است.


وی دمای فعلی هوای قصرشیرین را 32 درجه سلسیوس بالای صفر و رطوبت موجود در هوای این شهرستان را نیز 13درصد ذکر کرد.

چوپانی گفت: این وضعیت تا اواخر امروز ادامه دارد و از اواخر روز جاری و اوایل فردا صبح نیز بازهم با ورود یک سامانه جدید شاهد گرد و غبار نسبی و گاهی توام با وزش باد در برخی ساعات شدید برای آسمان این شهرستان مرزی خواهیم بود.

براساس گزارش هواشناسی قصرشیرین، آسمان این شهرستان در فروردین ماه امسال 9 روز و در اردیبهشت ماه نیز 11 روز غبارآلود بوده که این تهدیدی جدی بر سلامت ساکنان این منطقه است.

گرد و غبار موجود در هوای منطقه به ویژه نواحی مرزی کشور نتیجه وزش باد شدید در بیابان های عراق است که پس از مدتی وارد آسمان شهرهای مرزی و موجب آلودگی هوای این مناطق و دیگر شهرهای کشور شده است.

شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین نیز همانند قبل از شهروندان بویژه افراد مسن، کودکان و بیماران قلبی و تنفسی درخواست کرد به علت آلودگی هوا و وجود ریزگردها در آسمان شهر از ورود به فضای باز و آزاد خودداری و در صورت لزوم از ماسک استفاده کنند.

قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از 27 هزار نفر جمعیت با عراق 186 کیلومتر مرز مشترک دارد که در چند سال اخیر برخی از روزهای سال را درگیر گرد و غبار و آلودگی هوا ناشی از پدیده ریزگردها بوده است