جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

ذبح رایگان دام در کشتارگاه‌های استان - نمایش محتوای خبر

 

 

ذبح رایگان دام در کشتارگاه‌های استان

ذبح رایگان دام درکشتارگاه‌های استان

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از مردم خواست از دست زدن به خون گوسفند قربانی خودداری کنند.

دکتر نادر پرور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به نزدیک شدن عید سعید قربان، بر لزوم رعایت موارد بهداشتی در خرید و ذبح قربانی تاکید کرد و افزود: 53 اکیپ دامپزشکی در این ایام نظارت بر عرضه و ذبح بهداشتی و شرعی دام را در استان در دستور کار دارند.

وی ادامه داد: این اکیپ‌ها در یازده نقطه‌ای که شهرداری کرمانشاه برای عرضه دام مشخص کرده و همچنین در کشتارگاه‌ها، میادین دام و شبکه‌های دامپزشکی حضور دارند.

به گفته این مسئول، 14 ناظر شرعی نیز در کل استان بر ذبح شرعی دام قربانی در استان نظارت دارند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به فعالیت 13 کشتارگاه دام در سطح استان، یادآوری کرد: این کشتارگاه‌ها از ساعت 7 تا 13 روز عید قربان (پنجشنبه، 2 مهر) آماده ذبح دام های قربانی‌ به صورت کاملا رایگان هستند.

پرور با اعلام شماره تلفن 1512، خاطرنشان کرد: خیرینی که امکان دسترسی به کشتارگاه‌ها را ندارند با این شماره تماس بگیرند و اکیپ رایگان بهداشتی و شرعی دامپزشکی به آنها خدمت رسانی خواهد کرد.

وی همچنین از مردم خواست دام خود را از نقاطی که شهرداری مشخص کرده و یا از میادین دام استان بخرند و از خرید دام از عرضه کنندگان غیربهداشتی خودداری کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از فعالیت چهار میدان دام در استان خبر داد که از این تعداد دو میدان در شهر کرمانشاه، یک میدان در کنگاور و یک میدان در هرسین قرار دارد و تصریح کرد: اکیپ‌های ما در این میادین حضور دارند و بر عرضه بهداشتی و سالم دام نظارت دارند.

پرور با اشاره به اینکه ذبح غیربهداشتی و غیراصولی دام می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های مشترک انسان و دام باشد، تاکید کرد: بهتر است مردم تا حد امکان ذبح دام را در مراکز تعیین شده انجام دهند و از قربانی کردن دام در منزل و خصوصا در مقابل دید کودکان خودداری کنند.

وی از قربانی کردن به عنوان یک سنت حسنه یاد کرد و گفت: متاسفانه برخی باورهای غلط که هیچ جایگاه شرعی و دینی ندارد با این سنت آمیخته شده، مانند اینکه عده‌ای به خون قربانی دست می‌زنند و آن را به صورت خود می‌کشند که این کار بسیار خطرناک و غیربهداشتی است.