سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

راه‌اندازی موزه آثار صنایع‌دستی دارای نشان‌ملی و یونسکو - نمایش محتوای خبر

 

 

راه‌اندازی موزه آثار صنایع‌دستی دارای نشان‌ملی و یونسکو

راه‌اندازی موزه آثار صنایع‌دستی دارای نشان‌ملی ویونسکو

معاون دفتر آموزش، ترویج و طراحی صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه در صنایع‌دستی کشور ضعف طراحی داریم، گفت: کارهای تکراری و بدون خلاقیت جذابیتی برای نسل امروز ندارد.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، مرضیه ترکمانی در مراسم سومین دوره اعطای نشان ملی صنایع‌دستی غرب کشور که در هتل پارسیان کرمانشاه در حال برگزاری است، اظهار کرد: نیازمند نگاهی متفاوت در طراحی صنایع‌دستی هستیم.

وی با بیان اینکه کارهای تکراری جذابیتی برای نسل امروز ندارد، اضافه کرد: مراسم داوری آثار برای دریافت نشان ملی کمکی در راستای توجه بیشتر به ارتقای طراحی‌ها و ترویج نوآوری است.

معاون دفتر آموزش، ترویج و طراحی صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: باید به سمتی حرکت کنیم که این گنجینه‌های فرهنگی و سرمایه‌های معنوی را به درستی هدایت کنیم.

ترکمانی عدم شناخت تولیدکنندگان از بازار مصرف و سلیقه مشتریان و جامعه هدف را یکی از چالش‌های پیش‌روی صنایع‌دستی و بازار فروش آن عنوان کرد و گفت: باید با توجه به شرایط زندگی‌های امروزی نگاه متفاوتی به صنایع‌دستی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: امروز در شرایطی هستیم که با محدودیت منابع طبیعی مواجه ایم و یکی از شاخصه‌های صنایع‌دستی نیز استفاده از مواد اولیه طبیعی به‌دلیل ماهیت سبز بودن است و باید اعتبار و حرمت بیشتری برای صنایع دستی قائل باشیم.

معاون دفتر آموزش، ترویج و طراحی صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اشاره‌ای به حضور داوران از بخش خصوصی و اساتید دانشگاهی در مراسم داوری نشان ملی داشت و متذکر شد: این امر نشانی از ارتباط بین صنعت و دانشگاه است.

ترکمانی خاطرنشان کرد: برگزاری مراسم داوری نشان ملی و تدوام آن می‌تواند موجب هدایت‌بخشی صنایع‌دستی به‌سمت طراحی‌های ابتکاری، راه‌ یافتن آن به زندگی‌ها و جذب مشتریان درون و برون‌مرزی باشد.

وی اعتباربخشی به صنایع‌دستی و فراهم کردن زمینه اعتلای آنها را از دیگر مزایای برگزاری این مراسم عنوان کرد و ادامه داد: سعی خواهیم کرد مراسم شورای جهانی صنایع‌دستی برای دریافت نشان یونسکو را شهریورماه 95 در تهران برگزار کنیم.

معاون دفتر آموزش، ترویج و طراحی صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برگزاری این مراسم در ایران را با توجه به جایگاه ایران در منطقه مثبت ارزیابی کرد و گفت: در این صورت آثار بیشتری از ایران می‌توانند شرکت کنند.

ترکمانی یادآور شد: سعی خواهیم کرد موزه‌ای از آثار صنایع‌دستی که موفق به دریافت نشان ملی و یونسکو شده‌اند را راه اندازی کنیم.