رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

راه اندازی انجمن های میراث فرهنگی در سطح روستاهای استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

راه اندازی انجمن های میراث فرهنگی در سطح روستاهای استان کرمانشاه

راه اندازی انجمن های میراث فرهنگی در سطح روستاهای استان

انجمنهای میراث فرهنگی در سطح روستاهای استان کرمانشاه راه اندازی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در جمع دهیاران بخش مرکزی شهرستان گیلانغرب از راه اندازی انجمن های میراث فرهنگی در سطح روستاهای استان خبرداد وگفت: این اقدام با محوریت دهیاران بعنوان نمایندگان میراث فرهنگی در سطح روستاها شکل خواهد گرفت.

سرهنگ محمدرضا بیداد هدف از اجرای این طرح را صیانت از میراث فرهنگی و آثار تاریخی موجود در نقاط مختلف استان بیان نمود و افزود: با تشکیل انجمن میراث فرهنگی در روستاهای دارای آثار تاریخی از این پس دهیاران مسئولیت حفظ اثرهای تاریخی را برعهده خواهند گرفت. وی با بیان اینکه فرهنگ سازی بعنوان یکی از راهکارهای مهم و اساسی در جهت حفظ و صیانت از آثار تاریخی به شمار می رود، خاطرنشان کرد: یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تا پایان سالجاری با همکاری دانشگاهها و مراکز فرهنگی اقدامات عملی لازم را در راستای فرهنگ سازی عمومی مردم و بهره گیری از لایه های اجتماعی به منظور صیانت از آثار تاریخی به اجرا می گذارد.

در این جلسه همچنین شرح وظایف انجمن های میراث فرهنگی در روستاها به دهیاران آموزش داده شد. در شهرستان گیلانغرب 406 اثر تاریخی ثبت ملی شده است که کاخ اربابی ، قلاع، قلعه مهرنگار ،آتشکدهای ساسانی و گوردخمه در شهر گیلانغرب و دهستانهای ویژنان و دیره از مهمترین این آثار محسوب می شوند.