سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

رسمی شدن مرز سومار از سوی وزارت کشور پیگیری می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

رسمی شدن مرز سومار از سوی وزارت کشور پیگیری می شود

رسمی شدن مرز سومار از سوی وزارت کشور پیگیری میشود

سرپرست فرمانداری گیلانغرب از پیگیری موضوع رسمی شدن مرز سومار از سوی وزارت کشور خبر داد.

فرهاد همتی  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به بازدید مدیرکل امور مرزهای وزارت کشور از زیرساخت های اداری و خدماتی بازارچه سومار، ارزیابی صورت گرفته مثبت تلقی شد و امید می رود با تایید این موضوع، به زودی شاهد رسمی شدن مرز سومار باشیم.

وی اظهار کرد: مدیرکل امور مرزی وزارت کشور در جریان بازدید از بازارچه مرزی سومار، زیرساخت ها و امکانات ایجاد شده در این مرز، نشستی با مسوولان دستگاه های مرتبط و فرماندار بلدروز عراق و دیگر مسوولان عراقی در محل این بازارچه مرزی برگزار کرد.

وی گفت: با توجه به آمادگی 100 درصد طرف عراقی و امکانات ایجاد شده در خصوص استقرار گیت های مسافری آن ، امید است تا پس از طرح موضوع رسمی شدن مرز سومار در شورای امنیت کشور و متعاقب آن مصوبه هیات وزیران، مرز سومار از سوی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مرز رسمی شناخته شود و سال آینده علاوه بر تردد زوار، زمینه تردد مسافر نیز از این معبر فراهم شود.

سرپرست فرمانداری گیلانغرب اظهارداشت: مرز سومار نزدیک ترین مرز کشورمان به بغداد محسوب می شود که کمترین فاصله را به کربلای معلا و استان های جنوبی عراق دارد. بخش سومار در فاصله 90 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده و با عراق 86 کیلومتر مرز مشترک دارد.

این بخش دارای 2 شهر سومار و نفت شهر و 13 روستاست. قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از 27 هزار نفر جمعیت دارای 186 کیلومتر مرز با عراق است. بازارچه سومار در فاصله پنج کیلومتری شهر قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب 67 کیلومتر است.

در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مندلی از توابع فرمانداری بلدروز است. بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاهتر کرده است و اکنون عمده کالاها از این معبر به استان های شرقی عراق صادر می شود.