جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

رشد۶۳درصدی خرید گندم در کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

رشد۶۳درصدی خرید گندم در کرمانشاه

رشد۶۳درصدی خرید گندم درکرمانشاه

سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به رشد ۶۳ درصدی خرید تضمینی گندم در استان از پرداخت مطالبات تا مهر ماه خبر داد.

حمید بساطی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: از آغاز برداشت ها در فصل بهار تاکنون ۷۳۸ هزار و ۶۲۲ تن گندم به ارزش کلی ۹۲۰ میلیارد تومان از کشاورزان استان کرمانشاه به صورت تضمینی خریداری شده و تاکنون ۲۸۵ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است.

وی افزود: امسال با برنامه ریزی صورت گرفته از سوی دولت تدبیر و امید رکورد بی سابقه ای در منطقه ۹ کشور شامل استان های ایلام و کرمانشاه در بحث خرید تضمینی گندم صورت گرفت به طوریکه در این منطقه بیش از یک میلیون تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است.

بساطی با بیان اینکه ۶۸ مرکز فعال خرید گندم در استان داریم، خاطر نشان کرد: فصل خرید از اردیبهشت ماه آغاز شده و تا دهه آخر شهریور در مناطق سردسیر استان همچون سنقروکلیایی ادامه دارد.

رشد ۶۳ درصدی خرید گندم در استان کرمانشاه سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه گفت: خرید تضمینی گندم از کشاورزان استان طی امسال از رشد ۶۳ درصدی نسبت به سال گذشته برخوردار است و در استان ایلام نیز رشد ۷۶ درصدی داشته و منطقه ۹ امسال رتبه ۵ کشور را در بحث خرید تضمینی دارد.

وی اظهار داشت: امسال در استان ایلام ۲۶۵ هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان خریداری شده است.

بساطی در ادامه گفت: ۴۵ مرکز سیلو در استان کرمانشاه وجود دارد که از این تعداد ۷ سیلو توسط بخش دولتی و مابقی توسط بخش خصوصی اداره می شود.

کلنگ زنی سیلوی ذخیره سازی گندم در جوانرود با ۱.۸ میلیارد اعتبار وی افزود: در همین راستا و در پنجمین روز از هفته دولت سیلوی ذخیره سازی گندم با ظرفیت ۱۲ هزار تن در جوانرود با اعتبار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان کلنگ زنی شد که قرار است با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث شود.

سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: سالانه در شهرستان جوانرود ۱۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان خریداری می شود و متاسفانه با این وجود این شهرستان سیلو نداشت.

بساطی در خصوص زمان پرداخت مطالبات گندمکاران نیز، گفت: بعد از سفر وزیر کشاورزی و طی این چند روز ۱۰۰ میلیارد تومان از مطالبات گندم کاران استان پرداخت شد و مابقی نیز طی برنامه ای بزودی پرداخت می شود.

نیمی از مطالبات گندمکاران در کشور پرداخت شده است وی اظهار داشت: در ابتدای سال ۹۲ کل خرید تضمینی گندم در کشور ۴ هزار میلیارد تومان بود، در حالیکه امسال برنامه ریزی شد و ۱۱ میلیون تن به ارزش ۱۲ هزار میلیارد تومان خریداری شد که رشد ۳ برابری نسبت به سال ۹۲ داریم.

بساطی گفت: از این مبلغ ۱۲ هزار میلیارد تومان در کشور تاکنون ۶ هزار میلیارد تومان پرداخت شده و اما با توجه به بحث هایی که به وجود آمد به مرور تا مهر امسال مابقی مطالبات پرداخت می شود.