سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

رشد صادرات استان کرمانشاه طی شش ماهه امسال منفی بوده - نمایش محتوای خبر

 

 

رشد صادرات استان کرمانشاه طی شش ماهه امسال منفی بوده

رشد صادرات استان کرمانشاه طی شش ماهه امسال منفی بوده

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: در شش ماهه نخست امسال رشد صادرات استان کرمانشاه منفی بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، نعمت‌الله حقیقی شامگاه چهارشنبه در مراسم تجلیل از از صادرکنندگان برتر و نمونه استان کرمانشاه که در محل اتاق بازرگانی استان برگزار شد، اظهار داشت: فعالان حوزه صنعت و تجارت سرداران توسعه اقتصادی کشوراند و در بدترین شرایط اقتصادی افتخارآفرینی کردند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه از مثبت شدن تراز تجاری استان طی ۶ ماهه نخست امسال و انتهای سال گذشته خبر داد و افزود: این کار در شرایط تحریم مرهون ایثار فعالان تجاری و اقتصادی است.

حقیقی اظهار کرد: قریب به ۱۷ تریلیون دلار حجم صادرات جهانی است و سهم تجارت ایران زیر ۱۰۰ میلیارد دلار و کمتر از چهار دهم درصد سهم تجاری دنیا است. وی اظهار کرد: استان کرمانشاه ۵ بازارچه مرزی و ۲ گمرک مرزی و یک گمرک در مرکز استان دارد و بیش از ۹۰ درصد صادرات به عراق را داریم.

حقیقی افزود: ما در تجارت تک کشوری داریم و این معضل است اما با کشوری مرز مشترک داریم که خریدار تمام محصولات تولیدی ماست.

کنسرسیوم‌های صادراتی باید در بطن واحدهای تولیدی در استان ایجاد شود وی با اشاره به رشد ۲۲ درصدی صادرات کشور گفت: کرمانشاه سال گذشته ۳ میلیارد دلار صادرات را داشت و ۸ درصد صادرات کشور را داشتم اما در شش ماهه امسال صادرات ما منفی بود و اقداماتی در عراق تحت عنوان تعرفه‌هایی بر روی کالاهای ایرانی ما را دچار مشکلات عدیده کرده است.

حقیقی فراهم کردن زیرساخت‌های تجاری در استان کرمانشاه را وظیفه دولت دانست و بیان کرد: در سال‌های ۸۴ - ۸۵ میزان ۴۰۰ میلون دلار صادرات داشتیم و در پایان سال ۹۴ به رقم ۳ میلیارد دلاری در صادرات و رشد ۹۰۰ درصدی و ده برابری طی این سال‌ها رسیدیم اما زیرساخت‌های متناسب با حجم صادرات نداریم در حالیکه باید زیرساخت‌ها را ۱۰ برابر می‌کردیم.

وی خواستار ایجاد مشوق‌های متناسب با صادرات از سوی دولت شد و گفت: پکیج حمایت برای صادرات در قانون برنامه و بودجه لحاظ شده و بخش‌های بیمه، ترانزیتی، یارانه صادراتی و شرکت در نمایشگاه‌ها از موارد مهم است. حقیقی خلاقیت، تجربه، انتقال دانش فنی و آموزش را جمله انتظارات از بخش غیردولتی عنوان کرد و افزود: ترکیه با صبغه تجارت ما الان تجارت کشورهای دنیا را به خود اختصاص داده است.

وی تاکید کرد: ساختار اقتصادی واحدهای کوچک و متوسط ما مبتنی بر تولید صادرات محور نیست و کنسرسیوم‌های صادراتی باید در بطن واحدهای تولیدی در استان ایجاد شود.