سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

روزانه 70 نفر به آمار معتادان اضافه می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

روزانه 70 نفر به آمار معتادان اضافه می‌شود

مدیر اداره بهزیستی شهرستان کرمانشاه گفت: روزانه حدود 70 نفر به آمار معتادان در کشور اضافه می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، زهره شریفی در ششمین کمیته فرهنگی پیشگیری از اعتیاد، اظهار کرد: اعتیاد به عنوان بزرگترین آسیب اجتماعی منشاء بسیاری از آسیب های دیگر است.

وی در ادامه با اشاره به کاهش سن اعتیاد در کشور، ادامه داد: سن اعتیاد بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت رفاه در سال گذشته 23.5 سال بود که امسال این آمار به 20 سالگی کاهش یافته است.

به گفته این مسئول، روزانه 10 نفر در کشور جان خود را بر اثر اعتیاد از دست می‌دهند و 70 نفر به آمار معتادان اضافه می‌شود. رئیس اداره بهزیستی شهرستان کرمانشاه از پیامدهای اعتیاد هم یاد کرد و افزود: 60 درصد علت جرائم مختلف و آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد است و از همین رو می‌طلبد دستگاه‌های مربوطه با همکاری یکدیگر در زمینه حل این معضل چاره اندیشی کنند.

شریفی یکی از مهمترین عوامل گسترش اعتیاد را ضعف اعتقادات دینی در خانواده‌ها دانست که باعث می‌شود نوجوانان در سن بسیار کم به سمت و سوی اعتیاد روی آورند. وی معتقد است، انجام برنامه‌ها و اقدامات فرهنگی برای دو گروه دانش آموزان و زنان جامعه می تواند راهکاری مناسب برای کاهش این آسیب اجتماعی باشد.

اکبر عبدی کارشناس امور پیشگیری دادگستری استان کرمانشاه نیز گفت: نیازمند یک نظام مراقبت اجتماعی، یک سیستم همه جانبه و هم افزایی دستگاه ها هستیم تا آسیب اجتماعی اعتیاد را در جامعه کاهش دهیم.

وی یادآوری کرد: دستگاه‌های متولی باید با نظارت دقیق بر کمپ‌های ترک اعتیاد، مراقبت‌های بعد از ترک و ... انجام دهند. حجت الاسلام کماسی نماینده شهرداری نیز در این جلسه عنوان کرد: آسیب‌های اجتماعی سلامت اجتماعی دینی و اخلاقی خانواده‌ها را تهدید می‌کند.

وی معتقد است، یکی از مسائلی که موجب شده آسیب‌های اجتماعی به راحتی در جامعه خودنمایی کند، گستردگی فضاهای مجازی است کماسی افزود: استفاده از زبان هنر خصوصا بین کودکان و نوجوانان می‌تواند در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار مرثر باشد.