سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

روستای حریر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای حریر

Loading the player...

حریر، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان دالاهو استان کرمانشاه. این روستا در دهستان حومه کرند قرار دارد و  جمعیت آن (۲۴۱خانوار) ۹۳۱نفر بوده‌ است.   روستای حریر در فاصلهٔ ۵ کیلومتری شهر کرند غرب, ۳۷ کیلومتری شهر اسلام‌آبادغرب و ۱۰۰ کیلومتری شهر کرمانشاه قرار دارد. این روستا از شمال به دهستان کوزران، از شرق به دهستان حومه‌ی شمالی، از جنوب شرقی به دهستان حومه و از غرب و جنوب غربی به شهرستان سرپل ذهاب محدود می‌شود. روستای حریر در محدوده‌ی کوهستانی غرب استان کرمانشاه استقرار یافته است . ارتفاع آن از سطح دریا ۱۶۰۰ متر می‌باشد.  مردم آن به زبان کردی سخن می‌گویند .حریر یکی از روستاهای هدف گردشگری استان کرمانشاه است که زیبایی‌های آن چون نامش لطافت خاصی دارد.آب و هوای این روستا در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است و رودخانه‌ی حریر از وسط این روستا می‌گذرد.  قدمت روستای حریر به‌گفته‌ی مردم روستا به دوران حکومت نادرشاه می‌رسد، بنای امام‌زاده سیدرضابیگ نشان از قدمت طولانی این روستا دارد. مردم حریر به زبان کردی و با لهجه‌ی گورانی سخن می‌گویند. روستای کوهستانی حریر در شیبی ملایم استقرار یافته و بافتی متمرکز دارد. خانه‌های روستائیان غالباً دو طبقه است و حالت پلکانی آن چشم‌انداز زیبایی به روستا بخشیده است. روستای حریر بعلت برخورداری از موقعیت طبیعی و اقلیمی مطلوب، مناظر و جلوه‌های منحصر به فردی دارد، مراتع حاصلخیز و سرسبز روستا، بخصوص با چشم‌اندازهای کوهستانی در فصول بهار، تابستان، پائیز زیبایی‌های شگفت‌انگیز و جلوه‌های جذابی پدید می‌آورد.

یکی از چشم‌اندازهای بسیار زیبای روستا، مناظر اطراف سراب حریر(سراب سیدرضابیگ) است که از درختان بلند، گیاهان و گل‌های وحشی پوشیده شده است. روستای زیبای حریر مشرف به کوهستانی است که دامنه‌ی آن را گیاهان و درختچه‌های کوتاه و زمین‌های زراعی و مرتعی پوشانیده و مناظر زیبایی را به‌وجود آورده است.

در بالادست روستای حریر چشمه‌ای با آب زلال می‌جوشد. در روستا درخت کهنسال و تنومندی وجود دارد که برای روستائیان بسیار مقدس است و به‌گفته‌ی سالخوردگان روستا قدمت این درخت به ۱۵۰ سال پیش برمی‌گردد. در داخل و اطراف روستا انواع درختان بلوط، کیکم، بادام و چهار درخت به نام (چهار ملکه) در داخل محدوده سیدرضابیگ وجود دارد.

گرزان، چوتوپ، خومان شارکی، قاواتان، گردکان بازی، قل قلان و قمچان از بازی‌های محلی مردمان این روستای دیدنی استان کرمانشاه است.