جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

روستای خوشینان علیا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای خوشینان علیا

Loading the player...

دانلود

خوشینان روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه است و در مرکزیت منطقه الهیارخانی واقع است . این روستا دارای 110 خانوار و دارای 1000 نفر جمعیت می باشد که 500 نفر جمعیت ثابت و 500 نفر جمعیت مهاجر فصلی دارد که به صورت فصلی مهاجرت می کنند . در زمینه ورزشی جوانان این روستا فوتبال می کنند و همچنین بازی های محلی دارند . این روستا زمین فوتبال دارد ولی متاسفانه باشگاه یا سالن ورزشی برای جوانان ندارد . فعالیت عمده مردم روستای خوشینان اکثرا دامداری و کشاورزی است . روستای خوشینان می تواند زمینه گردشگری باشد چون از قسمت جنوب چشم انداز بقعه ویس نازار را دارد و از شمال به تالاب هشیلان و از قسمت شرق به سراب یاوری منتهی می شود .

این روستا دارای طرح هادی می باشد و دهیار آن آقای منوچهری است . فاز اول این طرح انجام شده . وجه تسمیه روستای خوشینان  , خوش نان است که به معنای مهمان نوازی می باشد.

روستای خوشینان در همسایگی تالاب هشیلان و سراب زیبا و دیدنی نزدیک روستا و و جود آشیانه لک لک ها در این روستا وچشم انداز زیبای زمین های کشاورزی و فعالیت روستاییان زمینه خوبی برای گردشگری است  که با ساماندهی و برنامه ریزی توسط مسئولان و اهالی روستا می شود امکاناتی فراهم کرد که گردشگران برای استفاده از طبیعت زیبای منطقه و جاذبه های طبیعی اش و ضمن دیدار از این منطقه و روستای خوشینان باعث شوند که زمینه فعالیت های اقتصادی و درآمدزایی حتی اشتغال زایی اهالی روستا فراهم شود .

لک لک ها معمولا روی درختها و صخره ها یا بالای ساختمان های بلند لانه می سازند . گونه های مختلفی دارند و به واسطه تالاب زیبای هشیلان , لک لک های روستای خوشینان این روستا را برای محل زندگی انتخاب می کنند و از سال های دور تا به امروز مهمان و همسایه مردمان این روستا هستند . اهالی روستای خوشینان هم با مهربانی پذیرای آنها شدند و به همین علت لک لک های خوشینان مهاجرت نکردند و برای همیشه در این روستا ماندگار شدند .

در زمینه فعالیت های کشاورزی , این روستا 620 هکتار زمین کشاورزی دارد که متاسفانه 150 هکتار آن فقط آبی است که آن هم به صورت سنتی است و محصولات آن گندم , ذرت , سیب زمینی و چغندر است . یکی از فعالیت های اقتصادی در بخش کشاورزی در این روستا فعالیت در کشت سیب زمینی است و به علت وجود زمین های آبی و حاصلخیز و مستعد برای کشت این محصول و برداشت سیب زمینی بهاره در اواخر تیرماه و برداشت سیب زمینی کشت دوم در نیمه دوم مهرماه و اوایل آبان ماه انجام می شود . با توجه به اهمیت محصول سیب زمینی در الگوی غذایی مردمان استان به عنوان محصولی که سرشار از ویتامین های ث,ب 6 , پتاسیم و سایر مواد کانی است می تواند مورد توجه بیشتری قرار بگیرد و امکانات لازم را در اختیار کشاورزان مناطق قابل کشت سیب زمینی در نقاط مختلف استان قرار داده شود . یکی از مکان های مورد توجه روستای خوشینان , تالاب هشیلان است که منحصر بفردترین تالاب است . و مساحتی تقریبی آن 450 هکتار است و 110 جزیره کوچک و بزرگ دارد و در همه اوقات سال گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند .