جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

روستای سراب ماران - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای سراب ماران

Loading the player...

دانلود

روستای سراب ماران یکی از دیدنی ترین روستاهاست . روستایی که واقعا فضای زیبایی دارد . عبور از کوچه های روستا , دیدن اهالی روستا و مسیر نهر آبی که از جلو روستا رد می شود . چشم انداز زیبایی به این روستا داده . خانم کیانی دهیار پرتلاش این روستاست و توضیحاتی در مورد اهالی روستا و فعالیتها و صمیمت مردم این روستا گفتند . روستای سراب ماران 15 کیلومتر با شهرستان کنگاور استان کرمانشاه فاصله دارد و 67 خانوار دارد و جمعیتی بالغ بر 267 نفر , روستایی کوچک و باصفاست و به لحاظ زیستی , توریستی می باشد و دارای سرابی بزرگ است که آب پنج روستای زیردستش را تامین می کند و از نعمت های خدادی مثل آب , طبیعت قشنگ و زمینهای اطراف روستا غنی هستند و از لحاظ جانوری و از لحاظ گونه های مختلفی که در منطقه هستند متنوعند .این روستا دارای طرح هادی می باشد در این طرح هادی  315 متر ساماندهی آب سطحی را انجام دادند و گذاشتن سطل های زباله در بین کوچه ها انجام شده ولی بعلت کوچک بودن روستا , بودجه های کمی به آن اختصاص داده می شود و روند پیشرفت و بهسازی و توسعه آن کند پیش می رود .

در یکی از خانه های این روستا , صاحبخانه ای  قسمتی از فضای خانه اش را تبدیل به باغی کوچک کرده . باغی باصفا و دیدنی . درختان میوه و قطعه زمینی که کرت بندی شده برای کاشت انواع محصولات از جمله صیفی جات . زن خانه دار در کنار مرد خانه مثل همه زنان تلاشگر روستا به خانواده کمک می کند که بتوانند محصولی هرچند کم ولی مفید بدست بیاورند .محصولات این روستا به صورت ارگانیک است و شغل اکثر مردم این این روستا کشاورزی می باشد . آنها از کودهای حیوانی به جای کودهای شیمایی استفاده می کنند و از جمله محصولات آنها  می توان زردآلو , هلو , گیلاس و گردو را نام برد و همچنین انواع صیفی جات .

در بعضی از قسمت های این روستا هنوز بافت های قدیمی و فرسوده دیده می شود . این روستا دارای سرابی زیبا به نام ماران می باشد و مردم به آن می گویند سراب . این منطقه خوش آب و هوا دارای یک چشم‌انداز بسیار زیبا و طبیعی و مشرف بر دشت زیبای «دهلر» است که فضای سبز و آثار تاریخی، زیبایی مضاعفی به طبیعت بکر آن داده است. وجود سرابی پرآب، تراکم باغات و درختان در پایین دست سراب، برخورداری از زیرساخت‌ها و نزدیکی به جاده اصلی کرمانشاه- همدان و سه راهی همدان ، همچنین وجود جویبارهای متعدد در اطراف سراب تنها بخشی از مزیت‌ها و قابلیت‌های بالقوه منطقه نمونه گردشگری سراب ماران است. سرچشمه این سراب کوه بزاب و کوه امروله است و این روستا به خاطر سرابش معروف است و شرایط پستی و بلندی زمینش به صورت طبیعی است . جانوران این منطقه لاک پشت , اردک ( که به صورت وحشی هستند ) , لک لک و جوجه تیغی می باشد .

آب این سراب زلال و شفاف می باشد و دارای طعم خوبی است . سراب این روستا گردشگران بسیاری دارد که از طبیعت آن استفاده می کنند .