جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

روستای شاهینی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای شاهینی

Loading the player...

دانلود

روستای شاهینی , روستایی از توابع بخش مرکزی , شهرستان کرمانشاه در استان کرمانشاه است.این روستا در دهستان بالادربند قرار دارد و دارای 90 خانوار و جمعیتی بالغ بر 350 نفر می باشد .این روستا در 15 کیلومتری شهرستان کرمانشاه قرار دارد . این روستا دارای طرح هادی می باشد و دهیار آن آقای قاسمی منش نام دارد . مقداری از طرح هادی در این روستا انجام شده , وضعیت ساماندهی ترانس برق , وضعیت خیابانها , جدول کشی , گذاشتن سطح زباله جز طرح هادی در روستای شاهینی می باشد .

از فعالیت های فرهنگی در این روستا ایجاد حسینیه در روستا , مدرسه , خانه بهداشت می باشد . دبستان این مدرسه تا پایه ششم ابتدایی می باشد و برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر باید به شهرستان کرمانشاه مراجعه کنند . از لحاظ ورزشی متاسفانه هیچ نوع امکاناتی برای جوانان وجود ندارد . یکی از فعالیت ها در زمینه صنایع دستی , گلیم بافی است که توسط زنان روستایی انجام می شود .

یکی از مشکلات این روستا دفع فضولات حیوانی در سطح روستاست . روستای شاهینی از لحاظ دامداری , پروار بندی , پرورش احشام و مرغداری موقعیت عالی در سطح استان دارد . از لحاظ پتانسیلی که مردم روستا دارند در هر خانوار حدود حداقل 150 تا 200 راس گوسفند و 50 راس گاو پرورش می دهند که ده درصد آن برای مصارفشان و 90 درصد آن برای پروار بندی و تولید مثل می باشد و جهت کشتار به شهرهای دیگر فرستاده می شود . این روستا به علت اینکه بزرگترین تولید کننده دام و گوشت منطقه می باشد در نتیجه فضولات حیوانی زیادی در این روستا قرار دارد که باید دفع شود که دستگاهی برای خورد کن فضولات حیوانی در این روستا آورده شده که به این طریق فضولات را به کود حیوانی تبدیل کرده و در مصارف کشاورزی و برای کود زمین استفاده می کنند . در روستای شاهینی حسینیه ای با کمک مردمی و همت مردمی احداث شده که هنوز اسکلت بندی آن انجام شده و در حال انجام است .

در این روستا به کشت زعفران می پردازند . کشت زعفران چون به آبیاری زیادی احتیاج ندارد و آبیاری آن دو بار در سال است و این قضیه انگیزه ای شده برای کشاورزان روستای شاهینی تا با کشت 5 هکتار زعفران در زمین های این روستا از لحاظ اقتصادی سود بیشتری داشته و همچنین برای فروش آن هم مشکلی نداشته باشند .

از جمله محصولات روستای شاهینی : ترخینه , کره , شیراز , بژی , نان ساجی و نان گرده و  حلوا می باشد .