سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

روستای پریوه سفلی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای پریوه سفلی

Loading the player...

دانلود

روستای پریوه سفلی در 6 کیلومتری شهرستان هرسین در استان کرمانشاه واقع شده و دارای 264 خانوار و جمعیتی بالغ بر 1081 نفر دارد . از آثار تاریخی این روستا می توان تپل سرسل را نام برد که مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است . روستای پریوه سفلی از روستاهایی است که دارای طرح هادی می باشد . طرح هادی در این روستا باعث شده که روستا از وضعیت اولیه و مخروبه دربیاید و شکل و شمایل تازه ای به خود بگیرد . بیشتر فعالیت مردم این روستا کشاورزی , دامداری و زنبورداری است و تعدادی باغ هم دارد که تعداد آنها کم است و محصولات آن برای اهالی خود روستا می باشد . از لحاظ آموزشی مدرسه ابتدایی و راهنمایی دارد و بعلت اینکه تعداد محصلین کم هستند مقطع دبیرستان ندارد و برای تحصیل به شهرستان هرسین مراجعه می کنند . در این روستا طرح هادی به خوبی اجرا شده , اکثر منازل این روستا سند دارند و مردم روستا در طرح هادی شرکت می کنند . از لحاظ بخش ورزشی متاسفانه هنوز امکانات ورزشی از جمله سالن و زمین فوتبال ندارد . هنوز در بعضی از کوچه های این روستا بافت های قدیمی به چشم می خورد . پریوه سفلی شاید یکی از روستاهای نمونه ای باشد که با کمک مردم و مسئولین در زمینه طرح هادی و اجرای آن موفق عمل کرده و حاصل تلاش و همیاری مردم و مسئولین بوده و اجرای این طرح چقدر به آبادانی روستا کمک کرده است .

یکی از فعالیت های روستای پریوه , زنبورداری است که باعث درآمدزایی شده است . با این کار هم عسل خانواده تامین شده و هم بقیه عسل ها را بفروش می رسانند . خداوند متعال نعمات زیادی برای استفاده بندگانش در اختیارشان گذاشته . اینکه انساها با بهره گیری و بهره مندی از نعمات پروردگار روزی خودشان را بدست بیاورند و از حاصل زحمت و تلاششان استفاده کنند . زنبور داری هم یکی از فعالیت هایی است که در اغلب روستاهای استان با توجه به موقعیت مناسب منطقه می تواند نقش مهمی در اشتغال زایی و کسب درآمد داشته باشد .

نان ساجی همان نان محلی است , پخت این نان سنتی یکی از فعالیت های زنان روستای پریوه سفلی است . گلیم بافی نیز یکی دیگر از فعالیت های زنان روستای پریوه سفلی می باشد . در این روستا , کارگاه های گلیم بافی برای آموزش زنان روستایی قرار داده اند که هم آموزش ببینند و هم باعث کسب درآمدی برای خود و خانواده اشان باشند .