سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

روستای چقاگنوژ - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای چقاگنوژ

Loading the player...

دانلود

چقاگنوژ، روستایی از توابع بخش کوزران شهرستان کرمانشاه در استان کرمانشاه است.این روستای یکی از دیدنی ترین روستاهای استان کرمانشاه است . وجود تپه های باستانی در کنار روستاها و جای جای زیبای استان کرمانشاه , بیانگر قدمت و تاریخ درخشانیه از گذشته های استان . این تپه ها درگذشته ای دور در دوران باستان مکانی بوده برای دیده بانی و در عین حال اطلاع رسانی به نقاط دیگر , که با استفاده از ابزاری برای برافروختن آتش به فاصله دورتر علامت یا پیامی فرستاده می شد . اطلاعاتی در مورد پیشینه زندگی مردمان این نقاط از روزهای دور تاریخ .این روستا , طرح هادی دارد و مراحل اولیه طرح هادی انجام شده . دانش آموزان دوره اول دبیرستان  14 روستای اطراف به روستای چقاگنوژ آمده و همچنین 7 روستا نیز که دانش آموزان ابتدایی دارند به مدرسه ابتدایی روستای چقاگنوژ برای تحصیل مراجعه می کنند . نان محلی و بوی تازه نان هر رهگذری را به خودش می کشاند . زنان روستایی این روستا , زنان زحمتکش و پرتلاشی هستند که با شوق و اشتیاق فراوان در حال آماده کردن نان گرم سفره خانواده اشان هستند و آرزوی ما هم برکت سفره آنهاست تا کودکان خانواده , نان حلال که حاصل دسترنج و زحمت خانواده هست بخورند و شکرگزار پروردگارشان باشند . پخت نان محلی و شیرینی بژی از دیگر فعالیت های  زنان روستای چقاگنوژ است .

این روستا دارای 45 خانوار و جمعیتی بالغ بر ۲۰۷ نفر دارد  .یکی از فعالیت های مردم روستای چقاگنوژ فعالیت در زمینه دامداری است . بعضی از گوسفندان و بزهای این روستا از نژاد سنجابی هستند و این نژاد , نژاد اصیلی است .

یکی دیگر از فعالیتهای مهم در این روستا به واسطه بودن دشت حاصلخیز و زمین های مرغوب , بدست آوردن محصول گوجه فرنگیه , در دشتی زیبا و زیر آفتاب پرمهر و درخشان , دستان زحمتکش کشاورزان چقاگنوژی که در حال فعالیت و تلاش هستند . نشاء گوجه فرنگی دانه دانه و با زحمت فراوان توی ردیف های منظم کاشته می شود تا از زمین خدا برکت و نعمت خدا بدست آید . محصولات زمین های کشاورزی این روستا :گوجه , ذرت , نخود و ... می باشد .

کشاورزان روستای چقاگنوژ هم مثل همه کشاورزان استان کرمانشاه , مشغول فعالیت هستند و سعی و تلاش دارند تا به اتفاق همه اعضای خانواده از زمین بهر برده و محصولی بدست بیاورند . بارندگی های سال اخیر باعث شده تا انواع محصولات از زمین های استان بدست بیاید و کشاورزی استان رونق بگیرد و محصول بدست آمده از زمین بتواند تامین کننده اقتصاد و معاش خانواده کشاورزان باشد .