جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

روستای کولان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

روستای کولان

Loading the player...

دانلود

روستای کولان, روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه در استان کرمانشاه است.کولان نام روستایی است که در منطقه پشت دربند کرمانشاه واقع گردیده.منطقه پشت دربند تا چند سال پیش با نام بیلوار شناخته می شده .کولان از راه زمینی در ۲۵ کیلومتری شهر کامیاران واقع گردیده است و از راه هوایی در ۱۹ کیلومتری این شهر است.این روستا جمعیتی بالغ بر 350 نفر دارد . فعالیت مردم روستای کولان دامداری , کشاورزی و باغداری است . در این روستا طرح هادی انجام شده که به صورت نیمه تمام است . دهیار روستای کولان آقای کولانی نام دارد . این روستا دارای چشمه و قنات می باشد که در بالای روستا قرار گرفته . از لحاظ امکانات ورزشی این روستا فقط زمین چمن برای ورزش جوانان دارد . از لحاظ فرهنگی هم کتابخانه و مسجد دارد. از لحاظ صنایع دستی , فرش بافی و گلیم بافی هم در این روستا توسط زنانی روستایی انجام می شود که احتیاج به حمایت مسئولین دارد .چیزی که خیلی در روستای کولان  جلب توجه می کند وجود بوقلمون های زیادی است که نشان می دهد اهالی این روستا به پرورش بوقلمون توجه زیادی دارند . این توجه هم در زمینه اقتصاد روستا به عنوان یکی از فعالیتهای درآمدزایی می تواند نقش مهمی داشته باشد .

روستای کولان در اغلب جاها بافت قدیمی و سنتی خودش را حفظ کرده است و هر تازه واردی با عبور از کوچه های روستا و دیدن منازل روستاییان که دستخوش تغییرات کمی شده می تواند احساسی از یک روستای واقعی داشته باشد و این در حالی است که در اکثر روستاهای استان کرمانشاه شاهد تغییرات عجیب و غریبی از لحاظ فرم معماری منازل روستایی هستیم که کم کم دارد چهره روستاها را تغییر میدهد و کم کم دارد به شکل شهرک در می آید و با ادامه این روند شاید در آینده چیزی از فضاهای روستایی باقی نماند .

یکی از زیبایی های روستا بافت قدیمی آن است و اینکه بافت قدیمی آن حفظ شود . روستای کولان یک روستای قدیمی است . این روستا مابین سه تپه قرار گرفته  و ساکنان آن هم چون این روستا در کنار چشمه قرار گرفته آمدند و در این روستا ساکن شدند .کولان به معنی کوچه است . یکی از فعالیت های زنان روستا در اغلب روستاهای استان و روستای کولان پخت نان محلی است که در خانه های روستایی توسط زنان زحمتکش روستا انجام می شود تا نام گرم ساجی در سفره های خانه ها , گرمی بخش سفره باشد هرچند در حال حاضر در بعضی از روستاها به علت مشغلات فراوان و نبود امکانات از لحاظ زمان و مکان روستائیان نان را خارج از روستا تامین می کنند یا در بعضی از از روستاها نانوایی درست شده که نان را به صورت ماشینی در اختیار اهالی قرار می دهند ولی هنوز هم می شود بوی نان ساجی ( نان محلی ) را در روستای کولان حس کرد . در این روستا در کنار نان , فرآورده های لبنی هم دیده می شود که می تواند یک غذای سالم و پر از انرژی و سالم باشد .

یکی از جاذبه های دیدنی و طبیعی روستای کولان سراب کولان است و این سراب سرچشمه آب روستاست .از نقاط مهم و شاید مهمترین نقطه این روستا ، سرچشمه این روستا معروف به ( بان سراو ) به معنی بالای سراب است.که با همت اهالی روستا و ساخت استخر ذخیره آب , در آنجا به آبادانی روستا و جهت استفاده اهالی و هم در زمینه کشاورزی کمک بسیاری کرده است .

یکی از فعالیت های کشاورزی در این روستا کشت سیر است که خانواده های کشاورز همگی دست به دست هم و با کمک یکدیگر سیر را در فصل پاییز کاشته و در فصل تابستان برداشت می کنند , روستاییان سی الی چهل درصد به کشت سیر می پردازند .جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ