جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

روستا محور تولید در کشور است - نمایش محتوای خبر

 

 

روستا محور تولید در کشور است

روستا محور تولید

معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه کاهش نیروی مولد روستایی و تبدیل آن به مصرف کننده شهری را از آسیب‌های پدیده مهاجرت از روستاها به شهرها  دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، مهندس مجتبی نیک کردار در همایشی که با حضور دهیاران زن استان  برگزار شد با تبریک ولادت حضرت فاطمه(س) و روز زن، به قابلیت‌ها و توانمندیهای زنان در عرصه‌های مختلف اشاره کرد و اظهار داشت: اعتقاد قلبی‌ دارم که مدیریت  زنان در بسیاری از عرصه‌ها از مردها بیشتر است و در انضباط، سخت‌گیری، پاکدستی و ظرافت در کارها عملکرد قابل قبول تری دارند.

وی حضور زنان تحصیلکرده در دهیاری‌ها را از نشانه‌های مثبت تحول در عرصه مدیریت روستاها ذکر کرد و افزود: خوشحالم که سکان مدیریت روستاها در دست افراد توانمند و تحصیلکرده قرار دارد و این نشانه خوبی برای تحول و توسعه پایدار در روستاهاست. ما هم وظیفه داریم از هرگونه اتفاق مثبتی که منجر به توسعه و توانمندسازی در روستاها شود حمایت کنیم و انتظار داریم  تسهیلاتی را که در اختیار مردم روستاها قرار می دهیم به تولید و اشتغال منجر شود.

معاون استانداری کرمانشاه سپس به پدیده مهاجرت اشاره و یکی از آسیب‌های آن را کاهش نیروی مولد روستایی و تبدیل آن به مصرف کننده شهری دانست و گفت: در گذشته مهاجرت دو دلیل عمده داشت، یکی مسئله معیشت و اقتصاد بود و دیگری عدم مدیریت بود که در آن وضعیت مسائل روستا به حال خود رها شده بود، اما امروز مسئله مدیریت روستاها مشخص و دهیاران بعنوان نماینده رسمی دولت در آنجا هستند و به ساماندهی امور مردم می پردازند که  باید با شناخت ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها فرصت‌های جدیدی را برای توسعه روستا فراهم آورند.

نیک کردار روستا را کلید توسعه دانست و تصریح کرد: روستا از دیدگاه ما محور تولید کشور است و باید همه با هم همکاری کنیم که بتوانیم ساختار و ماهیت آن را تقویت کنیم.

وی به پیشرو بودن کرمانشاه در بحث بازیافت زباله و نخاله نیز اشاره کرد و بیان داشت: در سفر اخیر رییس سازمان محیط زیست کشور به استان کرمانشاه به این مسئله اشاره شد و کرمانشاه بعنوان یکی از استانهای مطرح دوستدار محیط زیست شناخته شد.

معاون استاندار کرمانشاه در پایان به فرهنگ درختکاری در روستاهای استان نیز پرداخت و گفت: فرهنگ درختکاری همواره در میان روستائیان ما وجود داشته و این مسئله در غرب استان و منطقه اورامانات هنوز هم وجود دارد، اما در شرق استان نگران کننده است که امیدوارم دهیارها در این زمینه فعالیت بیشتری از خود بروز دهند.