رونق تولید ملی | دوشنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۸

رونق گرفتن هنر رنگرزی سنتی در کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

رونق گرفتن هنر رنگرزی سنتی در کرمانشاه

رونق گرفتن هنررنگرزی سنتی در کرمانشاه

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان کرمانشاه از راه‌اندازی کارگاه رنگرزی سنتی در کرمانشاه خبر داد.

نصرت‌الله سپهر در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: کارگاه رنگرزی سنتی کرمانشاه با تولید سالانه 50 تن نخ دستریس سهم عمده ای در تولید محصولات داری و غیرداری استان دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در سطح استان کرمانشاه کارگاه هایی که شیوه رنگرزی سنتی را ادامه دهند و با این روش نخ و مواد اولیه مورد نیاز بافندگان و کارگاه های تولید زیراندازهای سنتی و ... را تامین کند، وجود نداشت، این کارگاه رنگرزی با نام فدک شروع به کار کرده است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: یقینا راه اندازی این کارگاه سنتی می تواند نقیصه موجود استان در این زمینه را برآورده کند.

سپهر تصریح کرد: نیاز است تعداد بیشتری از این نوع کارگاه های تولید محصولات سنتی در سطح استان راه اندازی شود.

این مقام مسئول در استان کرمانشاه گفت: ایجاد چنین کارگاه هایی در سطح استان باعث می شود فضای رقابتی باکیفیت عالی برای هنرمندان شکل گرفته و روز به روز شاهد افزایش کیفیت، دوام، زیبایی و مرغوبیت تولیدات سنتی استان باشیم.

وی خاطرنشان کرد: جدا از رنگرزی سنتی و گیاهی، وجود پشم مرغوب و با کیفیت در استان می تواند به رونق بیش از پیش این هنر کمک شایانی کرده و باعث رشد و بالندگی بیشتر آن شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: همچنین با توجه به فعالیت شرکت دیگری که در زمینه تولید چرخهای برقی ریسندگی سنتی فعالیت دارد، می توان امیدوار بود که در آینده ای نه چندان دور هنر دست بافته‌های داری استان رونق چشمگیری بگیرد.