جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

زمینه اشتغال فارغ التحصیلان جویای کار - نمایش محتوای خبر

 

 

زمینه اشتغال فارغ التحصیلان جویای کار

اشتغال فارغ التحصیلان

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه یکی از اصلی ترین مشکلات موجود در بخش کشاورزی را توجه کمتر به علم در مقوله تولید دانست و گفت: هنوز فرهنگ علمی کردن تولید در جامعه تولیدی نهادینه نشده است.

حسین رضا یوسفوند به مناسبت روز مهندس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، تعداد اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان را 6700 نفر دانست و گفت: از این تعداد 3500 نفر در رشته‌های مختلف جویای کار هستند.

یوسفوند در ادامه استان کرمانشاه را یک استان کشاورزی خواند و گفت: ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشاورزی استان کرمانشاه به حدی بالاست که در صورت برنامه ریزی مناسب برای اشتغال فارغ التحصیلان بخش کشاورزی می‌توان شرایط کار را نه تنها برای این افراد، بلکه حتی برای بیشتر از اینها فراهم کرد.

وی با بیان اینکه نباید انتظار کار دولتی برای فارغ التحصیلان رشته‌های کشاورزی داشته باشیم، گفت: با بها دادن بیشتر به بخش خصوصی می‌توان زمینه اشتغال فارغ التحصیلان جویای کار را فراهم کرد.

یوسفوند حل مشکل اشتغال فارغ التحصیلان رشته‌های کشاورزی را نیازمند همت مسئولین دانست و افزود: اگر شرایطی فراهم شود تا فعالیت و کارهای کشاورزی و منابع طبیعی به مهندسان کشاورزی که در واقع متخصصان این عرصه هستند سپرده شود، مشکل اشتغال این قشر مرتفع خواهد شد.

وی افزود: اگر با برنامه ریزی مناسب شرایطی فراهم شود تا شهرداری و شورای شهر انجام کارهای مربوط به پارک‌ها و فضای سبز را به فارغ التحصیلان کشاورزی بسپارند، نه تنها زمینه اشتغال فارغ التحصیلان فراهم می‌شو،د بلکه فضای سبز مناسب‌تری را نیز خواهیم داشت.

یوسفوند در ادامه یکی از اصلی ترین مشکلات موجود در بخش کشاورزی را توجه کمتر به علم در مقوله تولید دانست و گفت: هنوز این فرهنگ در جامعه تولیدی کشور نهادینه نشده که با استفاده از روش‌های علمی می‌توان راندمان تولید را بالا برد و از این طریق سود بیشتری را به دست آورد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه  افزود: به عنوان مثال با حضور یک  فرد متخصص در زراعت یک محصول مثل گندم به سادگی می‌توان با بهره‌گیری از روش‌های علمی راندمان تولید را بالا برد.

یوسفوند یک انتقاد را هم به خودشان و مجموعه دانشگاهی وارد دانست و گفت: واقعیت این است که فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و اعضای جویای کار زمان فارغ التحصیل شدن از دانشگاه تخصص لازم را ندارند و بعد از فارغ التحصیلی تازه در جست و جوی یادگیری در بازار کار می‌افتند که این مسئله می‌تواند نقش مهمی در بیکار ماندن آنها داشته باشد.

وی افزود: طبیعتا زمانی که یک تولیدکننده از نیروهای فارغ التحصیل دانشگاهی استفاده می‌کند این انتظار را دارد که دامنه سواد و توانایی او بیشتر از خودش باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه  ادامه داد: دانشگاه‌ها باید با برنامه ریزی مناسب شرایطی را فراهم کنند تا با انجام فعالیت‌های عملی بیشتر افراد توانمندتری را روانه بازار کنند. البته درصد بالایی از فارغ التحصیلان دانشگاهی کارایی لازم برای حضور در بازار کار را دارند.