رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

سالانه میلیون‌ها نفر بر اثر آلودگی هوا می‌میرند - نمایش محتوای خبر

 

 

سالانه میلیون‌ها نفر بر اثر آلودگی هوا می‌میرند

سالانه میلیون‌ها نفر بر اثر آلودگی هوا میمیرند

کارشناس بهداشت هوای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه امروزه تغییرات اقلیمی کره خاکی را به چالش کشیده و ساکنان آن را با مخاطرات بی‌شماری روبرو کرده، گفت: سالانه میلیون‌ها نفر در سطح جهان در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، مهندس ذائبی به مناسبت 29 دی روز هوای پاک با اعلام اینکه هر انسان به طور متوسط در روز حدود 17 تا 30 هزار بار نفس می‌کشد، اظهار کرد: انسان بدون آب و غذا مدتی زنده می‌ماند، ولی در نبود هوا کمتر از چند ثانیه از بین می رود .

وی با بیان اینکه مصارف خانگی سوخت‌های فسیلی، وسایل نقلیه موتوری، صنایع، آتش سوزی جنگل‌ها و طوفان شن از منابع مهم آلوده کننده هوا هستند، گفت: آلودگی هوا باعث بیماریهای دستگاه تنفسی و بیماریهای دیگر از جمله سرطان می‌شود .

ذائبی با بیان همه ما باید در جهت کاهش آلاینده‌های هوا تلاش کنیم و از طرف دیگر شیوه‌های مراقبت از خود در مقابله با آلاینده‌های هوا را بکار ببریم، به بیان چند مورد از اقدامات جهت کاهش آلاینده‌ها اشاره کرد و گفت: بیشتر ترافیک‌های سنگین بخاطر تردد خودروهایی است که فقط یک سرنشین دارند، لذا باید حتی الامکان به جای استفاده از وسایل نقلیه شخصی از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرده و یا با دوچرخه و یا بصورت پیاده اقدام کنیم .

وی افزود: همچنین باید در زمستان به جای گرم کردن بیش از حد محیط خانه، لباس‌های گرمتر بپوشیم و دمای محیط خانه را چند درجه پایین بیاریم تا سوخت کمتری مصرف شده و هوا کمتر آلوده شود.

ذائبی اظهار کرد: باید کاشت درختان و افزایش فضای سبز را مدنظر قرار دهیم و اگر نمی توانیم یک باغ داشته باشیم حداقل یک گل یا یک درخت می‌توان کاشت.

وی همچنین توصیه کرد: در زمان بروز آلودگی هوا از جمله ریزگردها، افراد سالمند، زنان باردار، کودکان و افراد دارای سابقه بیماری قلبی و تنفسی حتی الامکان از محیط منزل خارج نشود و در زمان بروز پدیده آلودگی هوا مصرف میوه و سبزیجات را افزایش داده و از ورزش و پیاده روی در فضای باز خودداری شود.