رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

سالانه 16 هزار نفر در "جاده‌ها" جان خود را از دست می‌دهند - نمایش محتوای خبر

 

 

سالانه 16 هزار نفر در "جاده‌ها" جان خود را از دست می‌دهند

سالانه 16 هزار نفر در "جاده‌ها" جان خود را از دست میدهند

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمانشاه با اشاره به روند کاهشی کشته‌های تصادفات در سالهای اخیر گفت: هنوز هم سالی 16 هزار کشته بر اثر تصادفات رانندگی داریم و باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، سرهنگ محمد مرادی در همایش "همیاران پلیس، فرهنگ‌یاران ترافیکی و تجلیل از نمونه‌های ترافیکی" که امروز (13 مهرماه) در محل تالار شهید بهشتی کرمانشاه برگزار شد، تصادفات را عامل دوم مرگ و میر افراد در کشور عنوان کرد و افزود: بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی، تصادفات رانندگی بیشترین آمار مرگ و میر را در کشور دارند.

وی با بیان اینکه بیش از 300 سازمان و نهاد در حوزه فرهنگ ترافیکی دخیل هستند، گفت: با ورود سازمانها وتلاش‌های صورت گرفته برای ارتقا فرهنگ ترافیک، خوشبختانه از سال 1384 تا به امروز با اقداماتی که در بحث ترمیم و اصلاح راه‌ها، ارتقا ایمنی خودروها و نیز آموزش و ارتقا فرهنگ ترافیکی صورت گرفت، تعداد کشته‌های ترافیکی ما از 24 هزار نفر به حدود 16 هزار نفر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه روند افزایش کشته‌های ترافیکی از سال 1384 به بعد ادامه پیدا می‌کرد، امسال باید اعلام می کردیم که 66 هزار کشته ترافیکی داشته‌ایم. رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمانشاه روند کاهشی کشته‌های ترافیکی را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: بازهم 16 هزار کشته در سال زیاد است و باید تلاش کنیم که حتی یک نفر هم کشته ندهیم.

مرادی خطا و تخلفات انسانی را عامل 80 درصد تصادفات عنوان کرد و افزود: سهم جاده و خودرو و سایر عوامل ادر تصادفات تنها است. رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمانشاه با بیان اینکه سیاست‌ ناجا پیشروی به سمت تغییر فرهنگ و رفتار ترافیکی رانندگان است، گفت: خوشبختانه طی سالهای گذشته کاهش آمار ترافیکی نشان می‌دهد که حرکت و سرمایه‌گذاری ما در این جهت درست بوده است و تلاش داریم تا با جدیت بیشتری این مسیر پیگیری شود.

مرادی افزود: استفاده از همیاران پلیس یکی از اقدامات ما در این زمنیه بوده است که تاکنون نتایج خوبی به دنبال داشته است. وی با اشاره به وجود 15 میلیون همیار پلیس در کشور، گفت: دانش آموزان همکاران افتخاری پلیس در خانواده‌هایشان هستند و صحبت آنها با والدین قطعا در ارتقا فرهنگ ترافیکی جامعه موثر است و به دنبال موفقیت این طرح پلیس به دنبال گسترش آن است.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمانشاه در ادامه به آمار بالای فوتی‌های عابرین پیاده و موتورسیکلت سواران در تصادفات استان اشاره کرد و افزود: این امر زنگ خطری در استان است و بیشترین کشته‌های ترافیکی ما در سطح شهر را این دو قشر تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به فرهنگ ضعیف استفاده از پل‌های عابر پیاده در شهر، گفت: برخی ناتوانی را علت عدم استفاده از پل‌های عابر پیاده عنوان می‌کنند و در همین راستا در تلاش هستیم تا تمامی پل‌های عابر پیاده شهر کرمانشاه را مکانیزه کنیم.

مرادی افزود: همچنین تلاش بسیاری برای ارتقا ایمنی موتورسیکلت سواران و استفاده آنها از کلاه ایمنی داریم. رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمانشاه در پایان از کاهش 9 درصد کشته‌های تصادفات درون شهری استان در نیمه ابتدای سال خبر داد و اظهار کرد: قطعا کاهش بیش از پیش این آمار مشارکت همگانی را می‌طلبد.