رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

سال زراعی پرباران‌تری در پیش است - نمایش محتوای خبر

 

 

سال زراعی پرباران‌تری در پیش است

سال زراعی پرباران‌تری درپیش است

به گفته کارشناس اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه بر اساس پیش بینی‌ها میزان بارش‌ها در سال زراعی آینده بهتر از سال گذشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، محمد احمدی در همایش کشت محصولات پاییزه استان کرمانشاه که امروز(25 شهریور)در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان برگزار شد، به ارائه توضیحاتی در مورد پیش بینی‌ها از وضعیت آب و هوایی استان در سال زراعی پیش رو پرداخت و گفت: بر اساس پیش بینی های انجام شده انتظار می رود پاییز پیش رو پاییز مناسبی از نظر بارندگی باشد.

احمدی میانگین بارش بلندمدت استان کرمانشاه در فصل پاییز را بین 130 تا 160 میلیمتر دانست و گفت: سال گذشته با میانگین بارش 174 میلیمتر در فصل پاییز، بارش بهتر از حد نرمالی داشتیم و انتظار می رود پاییز پیش رو نیز با میانگین بارش بین 150 تا 180 میلیمتر پاییز مناسبی باشد که البته بخش های شمالی استان وضعیت مطلوب تری خواهند داشت.

 کارشناس اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه زمستان آینده نیز احتمالا با چالش کمبود بارش مواجه خواهیم بود، گفت: پیش بینی می شود زمستان پیش رو وضعیت بهتری از نظر بارندگی نسبت به زمستان گذشته داشته باشیم.

احمدی در ادامه پیش بینی هم از رویداد بارش های موثر داشت و گفت: بر اساس پیش بینی انجام شده به نظر می رسد نخستین بارش موثر برای کشاورزی بین 15 تا 20 مهر ماه رخ دهد و اگرچه ممکن است این بارش در روز های پنجم و یا ششم آبان ماه رخ دهد، اما قطعا تا دهم آبان نخستین بارندگی موثر(پله) در استان رخ خواهد داد.

 احمدی با پیش بینی اینکه بارش ها در سال جاری زودتر از سال قبل آغاز شوند، گفت: آبان امسال پر باران تر از آبان سال قبل خواهد بود.

وی با بیان اینکه مهر و آبان پربارشی را در سال جاری در استان انتظار داریم، گفت: بر اساس پیش بینی های انجام شده بارندگی موثر دوم در روزهای دهم تا بیستم آبان ماه رخ دهد.