جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

سال ‌گذشته تنها کمبود 10 قلم‌ دارو را در استان داشتیم - نمایش محتوای خبر

 

 

سال ‌گذشته تنها کمبود 10 قلم‌ دارو را در استان داشتیم

کمبود دارو در استان

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه با اشاره به توزیع 2500 قلم‌دارو در سطح ‌استان، اظهار کرد: سال‌گذشته تنها در 10 قلم دارو و آن هم در برهه‌ زمانی کوتاه کمبود داشتیم.

دکتر قباد محمدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه ‌کرمانشاه، با بیان اینکه کمبود برخی اقلام ‌دارویی در طول‌سال طبیعی است، اظهار کرد: خوشبختانه سال ‌گذشته کمبودهای دارویی نسبت به سال 1392 بسیار کمتر بود.

وی تصریح کرد: سال‌ گذشته حدود یک‌ ماه کمبود داروی "سلسپت" که داروی بیماران‌کلیه و پیوندکبد محسوب می‌شود حادث شد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه اظهار کرد: این کمبود نیز تنها منحصر به ایران نبوده و به دلیل تعطیلی کارخانه تولید این دارو کمبود آن بصورت جهانی ایجاد شده‌ بود.

محمدی با بیان اینکه نوع ‌ایرانی این‌ دارو موجود است، اظهار کرد: بدن برخی ‌بیماران با نوع داروی تولید یک‌کارخانه نمی‌سازد و مجبور هستیم برای این ‌بیماران از کارخانه ویژه‌ای دارو تهیه کنیم.

وی افزود: خوشبختانه با جایگزین ‌کردن خرید دارو از کارخانه دیگر این کمبود نیز در سال ‌گذشته مرتفع شد.

محمدی تصریح کرد: همچنین سال‌ گذشته در زمینه داروی "کلرامبوسیل" ویژه بیماران ‌سرطانی نیز کمبود داشتیم که این کمبود نیز منحصر به کشور ایران نبوده و به دلیل واگذاری کارخانه تولید این دارو به شرکت دیگر و چندماه تعطیلی کارخانه کمبود آن تقریبا جهانی بود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه اظهار کرد: کمبود چند قلم دارو آن هم در برهه‌های زمانی کوتاه‌مدت در سال‌گذشته درحالی است که ما در سال 1392 حتی برای تهیه داروهای عادی نیز دچار مشکل و کمبود بودیم.

محمدی با بیان اینکه در حال حاضر 2500 قلم دارو در سطح‌ استان توزیع می‌شود، اظهار کرد: چنانچه برندهای قلم داروهای توزیع ‌شده را نیز درنظر بگیریم حدود شش‌هزار برند دارویی در سطح‌ استان توزیع می‌شود.

وی افزود: توزیع این تعداد قلم‌ دارو درحالی است که ما سال‌گذشته در برهه‌های زمانی کوتاه در خصوص 10 قلم دارو کمبود داشتیم که آن هم با توجه به دلایل آن کاملا طبیعی و منطقی است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه 95 درصد داروهای مصرفی کشور در داخل تولید می‌شود، گفت: البته به لحاظ ارزش ریالی داروهای وارداتی سهم ‌بسیاری را به خود اختصاص داده‌اند.