جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

ساماندهی فاضلاب کرمانشاه 600 تا 700 میلیارد تومان پول می‌خواهد - نمایش محتوای خبر

 

 

ساماندهی فاضلاب کرمانشاه 600 تا 700 میلیارد تومان پول می‌خواهد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه تکمیل و ساماندهی فاضلاب شهر کرمانشاه را نیازمند 600 تا 700 میلیارد تومان اعتبار دانست.

علیرضا تخت‌شاهی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به وضعیت نامناسب فاضلاب شهر کرمانشاه، اظهار کرد: هم اکنون حدود 145 هزار مترمکعب فاضلاب در شبانه‌روز در شهر کرمانشاه تولید می‌شود.

وی میزان تصفیه فاضلاب کنونی شهر کرمانشاه را کمتر از 40 درصد اعلام کرد و یادآور شد: مابقی این فاضلاب در فرآیند تصفیه وارد می‌شود، اما تصفیه کامل روی آن انجام نمی‌شود و بخشی از آن به اجبار در رودخانه‌های شهر تخلیه می‌شود.

به گفته این مسئول، تصفیه‌خانه کنونی فاضلاب شهر کرمانشاه 70 تا 75 هزار مترمکعب فاضلاب را در شبانه‌روز تصفیه می‌کند. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه معتقد است، ساماندهی فاضلاب کرمانشاه شامل احداث تصفیه‌خانه، شبکه جمع‌آوری، خطوط انتقال، ایستگاه پمپاژ و ... در مجموع حدود 600 تا 700میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

تخت‌شاهی با بیان اینکه این میزان اعتبار بسیار زیاد است و تخصیص آن چندین سال طول می‌کشد، خاطرنشان کرد: به دنبال راه‌هایی برای تامین اعتبار ساماندهی فاضلاب کرمانشاه هستیم.

وی تنها راه جذب این میزان اعتبار را استفاده از فاینانس دانست و افزود: در همین خصوص رایزنی با بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا انجام شده و با تلاش‌های صورت گرفته توانستیم موافقت وزیر اقتصاد و وزیر نیرو را بگیریم که ساماندهی فاضلاب کرمانشاه در اولویت اول کشور باشد و موفق شدیم کارشناسان این بانک را وارد استان کنیم.

به گفته این مسئول، کارشناسان بانک آسیا از صفر تا 100 فاضلاب کرمانشاه را بررسی کردند و تاکنون چندین جلسه کارشناسی در این خصوص برگزار شده است. تخت‌شاهی با بیان اینکه به نتایج خوبی با بانک آسیا رسیدیم، اظهار کرد: پیشنهاد ما برای تامین اعتبار ساماندهی فاضلاب کرمانشاه 200 میلیون دلار بود که در بخش‌های مختلف از جمله تصفیه‌خانه، تکمیل خطوط انتقال، ایستگاه پمپاژ و ... دیده شود که اگر این اعتبار به ما داده شود، انقلابی در موضوع فاضلاب کرمانشاه رخ خواهد داد.

وی ابراز امیدواری کرد، طی دو تا سه ماه آینده این جلسات و پیگیری‌های مسئولین و حتی مجمع نمایندگان استان به نتیجه برسد و بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا با پرداخت وام موافقت کند.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه تاکید کرد: در صورت پرداخت وام، کار ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب شهر کرمانشاه را آغاز می‌کنیم. به گفته این مسئول، زمینی به وسعت 78 هکتار در منطقه "کهریز" به این منظور تملک شده و طراحی تصفیه‌خانه نیز مشکل خاصی ندارد، اما باید شرایط و ویژگی‌های مد نظر بانک نیز در آن مورد توجه قرار گیرد، چون این بانک برای پرداخت تسهیلات شروطی هم در خصوص شیوه اجرای طرح‌ها دارد. تخت‌شاهی ادامه داد: ابعاد زیست محیطی، کیفیت و سرعت اجرای کار برای بانک بسیار مهم است.

وی معتقد است، اگر مشکل پرداخت تسهیلات حل شود، می‌توان در محدوده سه تا پنج ساله وضعیت فاضلاب شهر کرمانشاه را ساماندهی کرد. مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه سال‌ها است در خصوص معضل فاضلاب شهر کرمانشاه صحبت می‌شود، تاکید کرد: ساماندهی فاضلاب کرمانشاه با توجه به اعتبار مورد نیاز، کار بسیار بزرگی است.

تخت‌شاهی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب نیز افزود: می‌توان از پساب تولیدی برای بسیاری از موارد از جمله آبیاری اراضی پایین دست، باغداری، آبزی پروری، صنعت، آبیاری فضای سبز و تامین آب برخی از واحدهای بزرگ از جمله پالایشگاه و پتروشیمی‌ها استفاده کرد. وی معتقد است، پساب در سال‌های آینده به طلایی تبدیل خواهد شد که همه بر سر آن دعوا دارند و حتی می‌توان از آن برای تولید انرژی، برق، حرارت و ... استفاده کرد که این امر نیز در موضوع ساماندهی فاضلاب کرمانشاه دیده شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کرمانشاه در ادامه از پوشش 100 درصدی فاضلاب در مناطق شهری کرمانشاه خبر داد و گفت: بخشی از خطوط فاضلاب سنتی و بخشی مدرن است و در مجموعه 330 هزار مشترک فاضلاب در کل استان داریم که حدود 2700 کیلومتر خطوط برای جمع‌آوری فاضلاب این تعداد مشترک وجود دارد.