جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

سرشماری 9000 پرنده در کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

سرشماری 9000 پرنده در کرمانشاه

سرشماری 9000 پرنده درکرمانشاه

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه از سرشماری 9 هزار پرنده در 21 سایت کرمانشاه خبر داد.

کاظم علیزاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به سرشماری پرندگان کرمانشاه که عمدتا در این فصل پرندگان مهاجر هستند، گفت: این سرشماری از 9 دی آغاز شد و به مدت یک ماه تا 9 بهمن در 21 سایت شامل برکه‌ها، آبگیرها، تالاب هشیلان و ... ادامه داشت.

وی از سرشماری 9 هزار قطعه پرنده در این مدت خبر داد که بیشتر آنها پرندگان مهاجر بودند. به گفته این مسئول، تعداد پرنده‌های سرشماری شده نسبت به سال گذشته کاهش حدود 30 درصدی داشته است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه دلیل این کاهش را نیز بسته به شرایط تغذیه‌ای، آب و هوایی، اقلیمی، امنیت و ... که برای پرندگان فراهم است دانست و یادآوری کرد: امسال بسیاری از تالاب‌ها و آبگیرهای استان یخ زده بودند و شاید به این دلیل پرندگان مسیر مهاجرت خود را تغییر دادند.

علیزاده عمده پرندگان سرشماری شده در این مدت را نیز "اردک سرسبز" دانست و عنوان کرد: امسال برای اولین بار تعداد زیاد سرسبز را داشتیم.

وی معتقد است، عمده پرنده‌ها در سال‌های گذشته تگریت، حواصیل، چنگر و خوتکا بوده است. معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه فصل مهاجرت پرندگان مهاجر به کرمانشاه از اواخر آبان و نیمه آذر است، خاطرنشان کرد: اکنون عمده این پرندگان از کرمانشاه خارج شده‌اند و تعداد کمی باقی مانده است.