رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

سرطان پوست در کمین مردان طاس - نمایش محتوای خبر

 

 

سرطان پوست در کمین مردان طاس

سرطان پوست در کمین مردان طاس

یک متخصص پوست و مو علت اصلی سرطان پوست را تماس طولانی مدت نور آفتاب با پوست عنوان کرد و گفت: این امر موجب شده تا موارد این نوع سرطان در مردان به واسطه فعالیت بیشتر آنها در محیط‌‌های باز بیشتر باشد.

دکتر علی ابراهیمی به مناسبت هفته جهانی "سلامت مردان" در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، علت اصلی سرطان پوست را تماس طولانی مدت نور آفتاب با پوست عنوان کرد و افزود: علاوه بر این برخی عوامل ژنتیک و نیز فعالیت در مشاغلی که با مواد شیمیایی سرو کار دارد می‌تواند در بروز این نوع سرطان موثر باشد.

ابراهیمی اظهار کرد: همین امر موجب شده تا موارد این نوع سرطان در مردان به واسطه فعالیت بیشتر آنها در محیط‌های باز و عدم استفاده آنها از کرم‌های ضد آفتاب بیشتر باشد.

این متخصص پوست خاطرنشان کرد: همچنین موارد این بیماری در کشاورزان به واسطه نوع فعالیت آنها شایع‌تر است.

وی به دخیل بودن ژنتیک فرد در ابتلا به سرطان پوست اشاره کرد و افزود: افرادی که دارای پوست سفید و روشن هستند، بیش از سایر افراد استعداد ابتلا به ضایعات سرطانی و پیش سرطانی را دارند.

ابراهیمی ایجاد ضایعات و زخم بر روی پوست به طوریکه بهبود آن دو تا سه ماه به طول بیانجامد را از جمله علائم ابتلا به سرطان پوست عنوان کرد.

این متخصص پوست همچنین تغییر رنگ خال، ایجاد خال، ایجاد ضایعه‌های قهوه‌ای رنگ بر روی پوست، نامتقارن بودن حاشیه خال و ناهمگن بودن رنگ آن را از جمله دیگر علائم تشخیصی این نوع سرطان عنوان کرد.

ابراهیمی افزود: قطعا تشخیص این سرطان فقط توسط پزشک امکان‌پذیر است و افراد نباید با تشخیص یک نوع ضایعه بر روی پوست خود نگران شوند، زیرا همه ضایعات پوستی نشانه‌ای از وجود سرطان پوست نیست.

وی با بیان اینکه بیشتر موارد این نوع سرطان در سنین بالای 40 تا 50 سال بروز پیدا می‌کند، گفت: همچنین بسیاری از موارد این سرطان قابل درمان هستند.

این متخصص پوست افزود: برخی از موارد سرطان پوست شکل مهاجم‌تری دارند که چنانچه در مراحل اولیه تشخیص داده شوند به راحتی قابل درمان هستند.

ابراهیمی با اشاره به تاثیر مستقیم تماس پوست با نور خورشید در افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست عنوان کرد: از همین رو توصیه می‌شود همه افراد حتما هنگام رفتن به مکانهای باز از کرم ضدآفتاب و کلاه استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: مردانی که سر آنها کم مو و یا فاقد مو است باید بالای سر خود و نیز پشت گردن را حتما ضد آفتاب بزنند.