سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سرمایه‌گذاری در کرمانشاه بیش از هر استان دیگری توجیه دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

سرمایه‌گذاری در کرمانشاه بیش از هر استان دیگری توجیه دارد

سرمایه‌گذاری در کرمانشاه بیش از هراستان دیگری توجیه دارد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: هر یک ریال سرمایه‌گذاری در کرمانشاه، بیشتر از هر استان دیگری توجیه دارد.

رضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به برگزاری نمایشگاه توانمندیهای تولیدی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان کرمانشاه که قرار است از 22 تا 24 آذر در کرمانشاه برگزار شود، اظهار کرد: این همایش و نمایشگاه به مدت سه روز برگزار می‌شود و تلاش شده تمام توانمندی‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان در آن معرفی شود.

وی خاطرنشان کرد: در این همایش تعدادی از سفرا و نمایندگانی از کشورهای دیگر دعوت شده‌اند و اگرچه تمرکز زیادی روی کشور عراق و تجار و بازرگانان این کشور داریم، اما فقط هم به عراق محدود نشدیم و در این همایش از نمایندگان و فعالین اقتصادی کشورهای همسایه نیز دعوت شده است.

به گفته این مسئول، تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران و تجار داخل کشور نیز برای این همایش و نمایشگاه دعوت شده‌اند. وی برپایی چنین همایشی را کاری بی‌نظیر و نو در کرمانشاه خواند و تاکید کرد: پیش از این همایشی از این دست به صورت محدود و فقط در حوزه پتروشیمی برگزار شده بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه با بیان اینکه استارت همایش توانمندی‌های تولیدی و فرصت‌های سرمایه‌گذری در کارگروه توسعه صادرات استانداری زده شد، اظهار کرد: پس از تاکید استاندار برای اینکه این همایش و نمایشگاه برگزار شود، کار با همکاری دستگا های مرتبط از جمله اتاق بازرگانی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و نمایشگاه بین المللی آغاز شد.

رحیمی ادامه داد: کاتولوگی از مزیت‌های سرمایه‌گذاری و همچنین ظرفیت و توانمندی‌های استان تهیه شده که در این همایش و نمایشگاه عرضه خواهد شد. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه 50 طرح صنعتی که قابلیت اجرا در کرمانشاه دارد از پیش مطالعه شده، تاکید کرد: این طرح‌ها را نیز در اختیار سرمایه‌گذاران قرار خواهیم داد.

وی یادآوری کرد: همچنین در کرمانشاه پروژه‌های نیمه تمام زیادی در بخش‌های مختلف صنعت، معدن، کشاورزی و ... چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی داریم که عمر برخی از آنها چندین سال است و از طریق همه دستگاه‌ها لیستی از این پروژه‌ها تهیه شده که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت. به گفته این مسئول، پروژه‌های بزرگ و کلان کرمانشاه نیز در این لیست دیده شده تا به سرمایه گذاران معرفی شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه در ادامه از مزیت‌های سرمایه‌گذاری در استان کرمانشاه هم یاد کرد و افزود: مرزی بودن یکی از مهمترین این مزایا است و هیچ استان دیگری در کشور نداریم که با دو بخش اقلیم کردی و عربی عراق هم مرز باشد.

به گفته این مسئول، یکی دیگر از مزیت‌های کرمانشاه نبود مشکل تامین آب برای بخش صنعت است. همچنین قرار است از محل سامانه گرمسیری 100 میلیون مترمکعب آب برای بخش شرب و صنعت استان در نظر گرفته شود که عمده آن صرف حوزه صنعت خواهد شد.

وی وجود خط گاز و نیروگاه‌های بزرگ برق را از دیگر مزایای کرمانشاه برشمرد که مشکل تامین گاز و برق را برای سرمایه‌گذاران حل می‌کند.

رحیمی با اشاره به اینکه کرمانشاه نیروی کار فراوانی هم دارد، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در کرمانشاه مشکل تامین زمین برای احداث واحدهای صنعتی نداریم و در شهرک صنعتی زاگرس هزار هکتار زمین برای سرمایه‌گذاران آماده است که تا 13 سال هم معافیت مالیاتی دارد و اخیرا نیز 20 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه و آماده‌سازی این شهرک صنعتی مصوب شده است.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در کرمانشاه توجیه دارد و به صرفه است، تاکید کرد: هر یک ریال سرمایه‌گذاری در کرمانشاه بیشتر از سایر استان‌ها سود دارد.

به گفته این مسئول، هیچ سرمایه‌گذاری تا کنون از سرمایه‌گذاری در کرمانشاه ضرر نکرده و پشیمان نیست. رحیمی با بیان اینکه اعتبارات دولتی محدود است و نمی‌توان همیشه به شیر نفت متصل بود، خاطرنشان کرد: باید به سمت جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برویم، زیرا منابع دولت محدود است

هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه یادآوری کرد: البته در برخی از موارد هم گیر مملکت پول نیست، بلکه به فکر و ایده جدید نیاز داریم که می‌تواند از طریق سرمایه‌گذاران تامین شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه در ادامه با اشاره به زمینه‌هایی که فرصت سرمایه‌گذاری در کرمانشاه دارد، قیرطبیعی را یکی از مهمترین این زمینه‌ها دانست و گفت: 70 درصد معادن قیرطبیعی ایران در استان کرمانشاه قرار دارد و ظرفیت تولید آن نیز سالانه 90 هزار تن در سال است که ایجاد واحدهای فرآوری در این حوزه می‌تواند ارزش افزوده قابل توجهی ایجاد کند.

رحیمی تصریح کرد: به علاوه در استان کرمانشاه معادن قابل توجه گچ و سنگ‌های تزئینی هم وجود دارد که فرصت خوبی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.

به گفته این مسئول، گردشگری نیز از دیگر زمینه‌های سرمایه‌گذاری در استان کرمانشاه است، خصوصا در بخش احداث مراکز خرید، ساختمان‌های تجاری، هایپرمارکت‌ها و ... . رحیمی معتقد است، کرمانشاه با وجود این همه جاذبه تاریخی و طبیعی می‌تواند تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران بخش گردشگری را به خود جذب کند.

وی حمل و نقل را هم از دیگر زمینه‌های سرمایه‌گذاری در کرمانشاه اعلام کرد و گفت: کرمانشاه زیرساخت‌های خوبی در حوزه حمل و نقل از جمله بزرگراه‌های متعدد و راه آهن در حال احداث دارد که همه اینها به عنوان مزیت های سرمایه گذاری در کرمانشاه تلقی می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه اظهار کرد: از سوی دیگر با توجه به مرزی بودن استان، روزانه تعداد زیادی کامیون و تریلر در بخش‌های مختلف استان مشغول حمل و نقل محصولات پتروشیمی، سیمان، مصالح ساختمانی و ... هستند و هر روز صدها کامیون در مرزهای استان مشول حمل و نقل بار برای صادرات هستند.

وی معتقد است، این پتانسیل‌ها باعث می‌شود سرمایه‌گذاری در حوزه حمل و نقل در کرمانشاه بسیار پربازده باشد.

رحیمی تاکید کرد: کرمانشاه در حوزه گلخانه‌ها نیز جای کار بیشتر و فرصت سرمایه‌گذاری دارد و اگر خوب در این بخش کار کنیم می‌توانیم مواد غذایی تولیدی در استان را به بازار روسیه صادر کنیم.

وی در پایان از رسانه‌ها خواست در معرفی توانمندی‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان تلاش کنند و مزیت‌های واقعی کرمانشاه را به همه معرفی کنند.