رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

سرپل ذهاب - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سرپل ذهاب

سرپل ذهاب

سرپل ذهاب

بعد از ظهر دوم مهرماه ۱۳۵۹ تانک های لشکر ۶ زرهی عراق وارد سرپل ذهاب شدند، بجز شهر، ارتفاعات کوره موش، بنه دستک و قراوینه نیز در اشغال عراقی ها بود، این ارتفاعات که در ضلع شمال غربی و غرب سرپل ذهاب قرار دارند از اهمیت سوق الجیشی بالایی برخوردار است. روزهای نخستین جنگ در سرپل:
شهرستان سرپل ذهاب با مساحتی بالغ بر ۱۲۷۱ کیلومتر مربع در غرب کشور و منتهی الیه شیب ارتفاعات زاگرس بر سر راه بین المللی تهران – بغداد موسوم به جاده کربلاواقع شده است. سرپل ذهاب با قدمتی بالغ بر ۲۸۰۰ سال با فاصله ۶۶۵ کیلومتری از تهران، از شهرستان های مرزی باستانی و زرخیر کرمانشاه است. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، شهرستان سرپل ذهاب یکی از قربانیان آشوب ضد انقلاب بود. توزیع سلاح بین عشایر و عناصر ضد انقلاب، مین گذاری در جاده ها، بمبگذاری در معابر عمومی و نا امن کردن جاده های مواصلاتی شهر برای ستون های نظامی از جمله آشوب های این منطقه بود. لشکر ۶ زرهی عراق پس از قصر شیرین به سرپل ذهاب آمدند و نیروهای مدافع اسلام در ۳ گروه با نام های گردان مالک اشتر از تیپ یکم لشکر ۸۱ زرهی کرمانشاه، نیروهای عشایر بومی و سپاه استان همدان از جمله موانع بودند.

سرپل ذهاب یکی از محورهای هجوم دشمن و یکی از مهمترین محورهای دفاعی استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس بود که به علت قرارگرفتن پاطاق در آن از اهمیت بالایی برخوردار بود، همزمان با تجاوز سراسري ارتش عراق، اين شهر مورد تعرض هواپيماها و توپخانه ارتش عراق قرار گرفت و در اولين ساعات دوم مهر 1359 به اشغال قواي زرهي دشمن درآمد. اين اشغال با عمليات نيروهاي خودي، پس از چند ساعت پايان يافت ولي اين شهر تا پايان جنگ در معرض آتش توپخانه و حملات هواپيماهاي ارتش عراق قرار داشت. در پايان جنگ سرپل ذهاب مجدداً به اشغال ارتش عراق و منافقين درآمد که اين بار نيز نيروهاي سپاه پاسداران با همکاري هوانيروز ارتش، مهاجمان را به عقب رانده، شهر را آزاد ساختند.