سریال یلدا

تعزیه به معنای متعارف، نمایشی است که در آن واقعه کربلا بدست افرادی که هر یک نقشی از شخصیت‌های اصلی را بر دوش دارند، نشان داده می‌شود. نوعی نمایش مذهبی و سنتی ایرانی، شیعی، بیشتر درباره کشته‌شدن حضرت امام حسین و مصائب اهل بیت است. واژه تعزیه ، تعزیت در ریشه به معنای توصیه به صبر کردن، خرسندی دادن و پرسش از بازماندگانِ درگذشتگان است . اهمیت موسیقی آوازی در تعزیه چشم‌گیر است به گونه‌ای که ایفاگران نقش‌ها می‌بایست از دستگاه‌های موسیقی آگاه باشند تا اگر نقش آنها تغییر یافت، بتوانند در آواز معین بخوانند. در موسیقی تعزیه برای نقش‌های افراد سخت ‌دل آوازهای متناسب با نقش‌های آنها انتخاب می‌شوند مانند شمر که در نوا یا رجز و علی‌اکبر که در دشتی می‌خواندند.

سریال یلدا ساخته حسن میر باقری می باشد که در خلاصه داستان " یلدا " آمده است: حاج محمد علی زاهدی مشهور به مندلی که سال‌هاست سنت تعزیه‌خانی را در شهرستان بسطام حفظ کرده است با نزدیک شدن زمان مرگش احساس می‌کند که خطا یا گناهی در گذشته باعث تنهایی و آشفتگی امروز او و دور افتادن فرزندانش از اصالت هاست وی به جستجو در گذشته اش میافتد و مابقی داستان را در ادامه آن خواهیم دید . این سریال زیبا هرشب ساعت 23:30 از شبکه استانی زاگرس تقدیم می گردد.

Loading the player...
سال تولید: پاییز95
عوامل تولید:

تهیه کننده : بهروز خوش رزم

کارگردان : حسن میرباقری

بازیگران: محمدرضا شریفی نیا ، کاظم هژیر آزاد ، چنگیز جلیلوند ، اسماعیل خلج ، فریبا کوثری ، ماهچره خلیلی ، الهام پاوه نژاد، حمیدرضا آذرنگ ، سید مهرداد ضیائی، حامد میرباقری ، بیژن افشار ، حمید عطائی ، اکبر سلطانعلی ، و سحر افتاده