جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

سطح زیرکشت ذرت کرمانشاه به نصف کاهش یافته - نمایش محتوای خبر

 

 

سطح زیرکشت ذرت کرمانشاه به نصف کاهش یافته

سطح زیرکشت ذرت کرمانشاه به نصف کاهش یافته

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: سطح زیر کشت ذرت به عنوان محصولی با نیاز آبی بالا طی 2 سال در استان کرمانشاه به نصف کاهش یافته و به کمتراز20 هزارهکتاردر سال جاري رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، مهندس علی اشرف منصوری افزود: سال 91 سطح زیر کشت ذرت استان حدود 45 هزار هکتار بود، اما با اطلاع رسانی که از طريق اين سازمان و شركت آب منطقه‌اي شد، سطح زیر کشت ذرت به شدت در دو سال اخير کاهش يافته است.

وی خاطر نشان کرد: با کاهش کشت ذرت، محصولات جایگزینی همچون کلزا که مصرف آبی آنها از ذرت کمتراست به کشاورزان معرفی شده، زيرا كلزا یک سوم ذرت مصرف آب داشته و با توجه به تکنولوژی که از طریق شرکت اورالیس فرانسه وارد استان شده، مي‌توان حداقل 3 تن در هکتار كلزا برداشت كرد كه از نظر ارزش اقتصادي با ذرت برابري مي‌كند.

وی تصریح کرد: درآمد کلزا حتی بیشتر از ذرت است، ضمن اینکه میزان هزینه‌های تولید این محصول از ذرت کمتر بوده و قابل مقایسه نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه گفت: شرکت توسعه كشت دانه‌های روغنی در استان کرمانشاه مستقر بوده و محصول کلزای تولیدی به موقع توسط این شرکت خریداری می‌شود.

منصوری با بیان اینکه کلزا مزایای فراوانی نسبت به ذرت دارد، افزود: محصول کلزا علاوه بر مصرف کمتر آب، جایگزین بسیار خوبی برای تناوب با گندم بوده و باعث حاصلخیزی خاک نیز می‌شود.

وی گفت: در رابط با تامین بذر کلزا از طریق شرکت بين المللي اورالیس فرانسه بذرهای مناسب  با عملکرد بالا به استان وارد شده و بین متقاضيان توزيع مي‌شود.

منصوري يادآور شد: با تلاش‌های معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی این شرکت به طور دائم در استان حضور داشته و به همین منظور استان کرمانشاه به عنوان پایلوت کشوری در کشت این محصول انتخاب و  تکنولوژی و آخرین یافته‌های تحقیقاتی کشت کلزا در اختیار کشاورزان استان قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه میزان بذر مصرفی کلزایی که وارد استان شده در هکتار کمتر از بذور قبلی است، افزود: بذور كلزا وارد شده هم از لحاظ تولید مناسب بوده و هم مقاومت در برابر ريزش دارد و اين بذر کلزا از طریق سازمان جهاد کشاورزی و مراکز خدمات جهاد کشاورزی دهستان‌ها در اختیار کشاورزان قرار مي‌گيرد.