سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

سفیر کربلا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سفیر کربلا

Loading the player...

دانلود

مسلم بن عیقل برادر زاده امام علی ( ع ) در زمان خلافت ایشان نوجوانی پاک و رشید بود که به افتخار دامادی آن حضرت نایل گشت . این وصلت بر میزان فضایل مسلم افزود و او را بیشتر در محور حق و در خدمت نظام الهی امیرالمومنین قرار داد . ایشان در دوره 20 ساله بعد از حضرت امیر نیز در رکاب امامان زمان خویش حسن و حسین ( ع ) بودند تا ماموریت بزرگ ابا عبدالله برای سفر به عراق فرا رسید . با تسلیم امام برای پذیرفتن دعوت های مسرانه کوفیان جهت قیام علیه حکومت یزید بن معاویه , حضرت , پسرعموی وفادار خویش , جناب مسلم را سفیر خود به سمت عراق ساختند تا از صحت دعوت اهل کوفه اطمینان حاصل کرده و برای یاری به امام از آنان بیعت بستاند .  

مسلم با کمک مختار ثقفی توانست بیعت 18000 نفر از اهالی عراق را بگیرد . عبیدالله بن زیاد که بنا به تسلیم یزید جهت سرکوب این قیام به ولایت کوفه در آمده بود سران شهر را گرد آورده و آنان را با تهدید و تمطیع مطیع خویش ساخت .

با ایجاد جو رعب و وحشت و دستگیری بیم و هراس در مردم سایه افکند تا از قوم مسلم پراکنده شدند بگونه ای که از 18000 نفر به هنگام مغرب تنها سی نفر باقی مانده و شب هنگام حتی یک نفر هم باقی نبود . مسلم بن عقیل شب به خانه زن خیر به نام طوعه رفت که البته پسری شارع به خمر داشت . پسرش پس از اطلاع محل اختفای مسلم را به مامورین گزارش داد . سفیر کربلا پس از گفتگوهای تندی که رد و بدل شد به دست پسر مرجانه او را در روز نهم ذی الحجه سال 60 هجری از بالای دیوار قصر کوفه به زمین افکنده و مظلومانه به شهادت رساندند .