رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

سقط جنین شایع‌ترین عارضه در مادران باردار سیگاری - نمایش محتوای خبر

 

 

سقط جنین شایع‌ترین عارضه در مادران باردار سیگاری

شایع‌ترین عارضه در مادران باردار سیگاری

یک متخصص زنان و زایمان با اشاره به عوارض بسیار استعمال سیگار در دوران بارداری، سقط جنین، کنده‌شدن جفت، تولد نوزاد با وزن پایین و محدودیت رشد جنین را از شایع‌ترین این عوارض عنوان کرد.

دکتر انیس نانکلی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه اظهار کرد: همچنین سیگار می‌تواند با اثراتی که بر روی تحرک لوله‌های رحمی به جا می‌گذارد، موجب ایجاد حاملگی‌های نابجا شود.

این متخصص زنان و زایمان خاطرنشان کرد: این عوارض در مادران بارداری بروز می‌کند که مصرف سیگار را به مدت چند سال داشته‌اند.

وی یادآور شد: مادران بارداری که قلیان مصرف می‌کنند نیز در معرض همه این عوارض خواهند بود و به همین علت توصیه می‌شود مادران قبل از تصمیم به بارداری از یک ماه قبل مصرف سیگار و قلیان را کنار بگذارند.

نانکلی تصریح کرد: با این اقدام تا حدی از عوارض سیگار در دوران بارداری کاسته خواهد شد، اما نمی‌توان گفت که عوارض آن به طور کامل از بین خواهد رفت.

این متخصص زنان و زایمان خاطرنشان کرد: علاوه بر مادران باردار زنان سیگاری که قرار است جراحی شکمی انجام دهند نیز باید از یک ماه قبل از عمل جراحی مصرف سیگار را قطع کنند، زیرا با مصرف سیگار احتمال ایجاد لخته خون و مشکلات تنفسی در حین جراحی محتمل است.