سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

سوء مدیریت در زمینه تولید میوه در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

سوء مدیریت در زمینه تولید میوه در کشور

سوء مدیریت در زمینه تولید میوه درکشور

به گفته دبیر هیات اجرایی خانه کشاورز استان کرمانشاه سوء مدیریت هایی که در زمینه تولید میوه وجود دارد دولت را در مقاطعی از سال ناچار به واردات می‌کند.

سجاد  احمدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به پتانسیل  و ظرفیت های کشور در زمینه تولید میوه گفت: از نظر اقلیمی توان تولید میوه به اندازه نیاز کشور در داخل وجود دارد، اما متاسفانه بدلیل سوء مدیریت دولت را در مقاطعی از سال ناچار به واردات است.

احمدی با اشاره به فقدان مدیریت کافی در زمینه تولید میوه در کشور گفت: در برخی از ایام سال تولید میوه در کشور به حدی زیاد است که روی دست باغداران می ماند و در مقابل در برخی دیگر از مقاطع نیز ناچار به وارداتیم، در حالیکه با برنامه ریزی مناسب می توان کشور را از واردات میوه بی نیاز کرد.

دبیر هیات اجرایی خانه کشاورز استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به واردات میوه به صورت قاچاق، گفت: این نوع از واردات به لحاظ عدم رعایت شرایط بهداشتی می تواند مشکلات زیادی را متوجه سلامت مردم کشور کند.

به گفته احمدی روال درست واردات میوه به این شکل است که وزارت جهادکشاورزی بعد از اعمال شرایط قرنطینه ای و اطمینان از سلامت میوه ها اقدام به واردات کند.

وی سپس از سلاح زیستی به عنوان یکی از حربه های دشمنان برای ضربه زدن به کشور یاد کرد و گفت: دشمنان با استفاده از این حربه سلامت آینده را هدف قرار داده اند و در تلاشند تا از این طریق سلامت مردم را به مخاطره بیاندازند.

احمدی افزود: میوه های وارداتی قاچاق به دلیل نبود نظارت کافی کیفیت لازم را ندارند و افراد فرصت طلب با رانت آن‌ها را وارد می کنند.

دبیرهیات اجرایی خانه کشاورز استان کرمانشاه سپس اشاره ای هم به واردات میوه های لوکس داشت و گفت: در مورد واردات میوه های لوکس باید این پرسش را مطرح کردکه آیا واردات این نوع میوه ها در حجم بالا درشرایطی که در کشور مقوله اقتصاد مقاومتی مطرح است، می تواند مفیدباشد یا نه.