رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

سی و یک درصد جرایم سایبری استان جرایم اخلاقی است - نمایش محتوای خبر

 

 

سی و یک درصد جرایم سایبری استان جرایم اخلاقی است

جرایم سایبری استان

رییس پلیس فتا استان کرمانشاه با بیان اینکه جرایم اقتصادی عمده جرایم سایبری استان را تشکیل می‌دهد، گفت: جرایم اخلاقی با 31 درصد در رتبه بعدی بیشترین جرایم سایبری استان قرار دارد.

سرهنگ علی شفیعی مهر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، از کاهش شش درصدی جرایم رایانه‌ای در شش ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

وی افزود: همچنین جرایم سایبری اقتصادی که عمده جرائم سایبری استان را تشکیل می‌دهد نیز در نیمه ابتدای سال کاهش شش درصدی داشته است و در حال حاضر 54 درصد جرایم ریانه‌ای استان را به خود اختصاص می‌دهد.

شفیعی اظهار کرد: همچنین جرایم اخلاقی با 31 درصد و جرایم اجتماعی با 15 درصد بعد از جرایم اقتصادی در رتبه‌های بعدی بیشترین جرایم رایانه‌ای استان قرار دارند.

رییس پلیس فتا استان کرمانشاه با اشاره به افزایش آمار جرائم سایبری با پیدایش شبکه‌‌های اجتماعی اظهار کرد: عدم شناخت کافی از فضای مجازی وشبکه‌های اجتماعی خطرات بسیاری را در پی خواهد داشت و در همین راستا ضروری است آگاهی و آموزش لازم در زمینه استفاده از این امکانات به جامعه داده شود.

وی از موفقیت پلیس در کشف جرایم خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر حدود 98 درصد از پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا منجر به کشف شده است.

شفیعی در ادامه با اشاره به افزایش 30 درصدی دستگیری متهمان در شش ماهه ابتدای سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، اظهار کرد: از مجموع مجرمان سایبری 80 درصد را مردان و 20 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

به گفته شفیعی در حال حاضر در کشور نیز همانند استان عمده جرائم سایبری مربوط به جرایم اقتصادی است.

رییس پلیس فتا استان کرمانشاه با بیان اینکه کارکرد شبکه‌های اجتماعی در کشور ایران با کارکرد حقیقی خود فاصله بسیار دارد، گفت: متاسفانه دختران جوان بیشتر در معرض خطر قرار دارند، این قشر به این شبکه‌ها دل می‌بندند و خیلی از اسرار شخصی و خانوادگی خود را به راحتی در این شبکه‌ها منتشر می‌کنند، همین موضوع سبب می‌شود حریم خصوصی کاربران به خطر بیفتد و مورد سوءاستفاده مجرمین فضای مجازی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: تاکنون نیز پرونده‌های مختلفی را در این خصوص داشته‌ایم که افراد به دلیل اعتماد بی‌جا، خصوصی‌ترین فیلم‌ها یا تصاویر محرمانه خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اند که توسط مجرمین به راحتی سرقت شده و در مراحل بعدی پخش گردیده که این موضوع سبب ایجاد مشکلات بعدی نظیر خواسته‌های غیرمتعارف از سوی مجرمین، اخاذی و تهدید شده است.

شفیعی اظهار کرد: در ههمین راستا توصیه ما این است که کاربران به هیچ عنوان به فضای مجازی اعتماد نکرده و عکس‌ها و تصاویر خود را در این فضا قرار ندهند و به کاربران توصیه می‌کنیم جهت امنیت خاطر از شبکه‌های اجتماعی مجاز و بومی استفاده کنند.