شب های ایران

سرزمين كرمانشاه سرزمين موسيقى كردى است. آنان از هنگام تولد تا مرگ با موسيقى همراه هستند. اولين نوايى كه كودكان كرد با آن آشنا مى‏شوند موسيقى است و به هنگام كوچ با نواى موسيقى راه را بر خود همراه مى‏سازند.در جم خانه‏هايشان صداى دلنواز تنبور و دف و طبل بلند است و به هنگام مرگ با نواى سوزناك چمرى اين جهان فانى را وداع مى‏گويند اين آميختگى با موسيقى سبب گرديده است كه موسيقى‏دانان و آوازه خوانان بزرگى از ميان آنان برخيزد.

موسيقى كردى از لحاظ آوازها و نغمه‏ها در استان كرمانشاه از قدمت و غناى فراوانى برخوردار است و از نظر تنوع در سبك و فرم و ريتم يكى از غنى‏ترين و پربارترين موسيقى‏هاى رايج در ايران است.موسيقى استان با الهام گرفتن از طبيعت بكر و فرهنگ پربار ادبى و عرفانى از ويژگى خاص برخوردار است و انواع موسيقى ملى، حماسى و سنتى در اين منطقه رايج است.

برنامه ی شب های ایران هر شب با اجرای یکی از مراکز استان ها به صورت زنده و مستقیم از ساعت00:30 بامداد به مذت 90 دقیقه تا ساعت 02:00 بامداد تهیه و پخش می شود این برنامه با رویکرد بومی و محلی و نگاهی ملی با بخش های مختلفی با موضوعی خاص با بخش های مختلف سعی می کند که شنوندگان را با خود همراه ساخته و ساعتی آرام برای آن ها تدارک ببیند در این برنامه که در روز بامداد 6 دی ماه سال 1395 به صورت زنده پخش گردید . آقای مجتبی بهرامی کارشناس موسیقی به معرفی موسیقی مقامی کرمانشاه می پردازد . و از مرکز خوزستان و بوشهر بخش های گزارشی تقدیم شنوندگان گردید . 

Loading the player...
عوامل تولید:

تهیه کننده و نویسنده : جلال قربانی

گوینده : رویا صنعتی

صدابردار : محمد امیری

دستیار تهیه :شهرام الماسی

گزارشگر : زهرا اعظمی

ارتباطات : فاطمه شهسواری

تاریخ تولید: زمستان 95