جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

شب یلدا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شب یلدا

شب یلدا بلندترین شب سال و یکی از بزرگترین جشن‌های ایرانیان است، این جشن هر ساله با شور و شیرینی خاصی در بین خانواده‌ها برگزار می‌شود.دیر زمانی است که مردمان ایرانی و بسیاری از جوامع دیگر، در آغاز فصل زمستان مراسمی‌ را برپا می‌دارند که در میان اقوام گوناگون، نام‌ها و انگیزه‌های متفاوتی دارد. در ایران و سرزمین‌های هم ‌فرهنگ مجاور، از شب آغاز زمستان با نام شب چله یا شب یلدا نام می‌برند که همزمان با شب انقلاب زمستانی است.

مردم کرمانشاه همانند دیگر مردم ایران در شب یلدا، این آیین کهن را با رفتن به خانه بزرگترها می‌گذرانند. به عقیده بزرگ‌ترها آوردن میوه‌های مختلف خشک و تر و میوه‌های سرخ فام که به «شب چله» معروف است، همراه با خوراکی‌های دیگر شگون داشته و زمستان پر برکتی را نوید می‌دهد. آیین شب یلدا در کرمانشاه خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی ‌هستند.ولی مردم کرمانشاه در شب چله بر خلاف عید نوروز آجیل شور و شیرین تهیه می‌کنند و همچنین آنان از باسلق که شیرین است در کنار تخمه شور استفاده می‌کنند تا شب‌نشینی خود را به اولین صبح زمستانی گره بزنند.پسته در بین مردم کرمانشاه جایگاه خاصی دارد و تک‌‌تک عناصر فرهنگی از آن به عنوان آجیل شب چله استفاده می‌کنند.

شب‌نشینى در این شب از آداب و رسوم خاصی است که از دیرباز این سنن در بین مردم کرمانشاه در شب یلدا اجرا می‌شود و در آن اعضای خانواده به خانه بزرگتر مانند مادربزرگ و پدر بزرگ می‌روند تا در این شب که طولانی‌ترین شب سال است با هم باشند و با گوش کردن به قصه‌گویی بزرگترها از دور هم بودن لذت ببرند.حافظ ‌خوانی و گرفتن فال حافظ در این شب از دیگر رسوم کرمانشا‌هی است که تاکنون زنده نگه داشته شده و در آن اعضای خانواده به ویژه جوانان با نیت کردن یک آرزو و قرائت فاتحه‌ای برای حافظ از وی یک فال خوب طلب می‌کند. خوردن میوه‌های متنوع در شب یلدا هر یک با هدف خاصی صورت می‌گیرد، در کرمانشاه نیز خوردن انار از آیین مردم این شهر در این شب است، آنان انار را دون دون می‌کردند و آن را داخل ظرفی می‌ریختند تا در شب چله میل کنند. این دانه‌های انار همانند یاقوت در این شب در جمع اعضای خانواده می‌درخشد و قلب‌های آنان را روشن می‌کند.

خوردن هندوانه در شب یلدا از دیگر رسوم مردم کرمانشاه است. مردم معتقدند هر فردی که در این شب هندوانه بخورد در تابستان سال‌آینده دچار عطش و تشنگی نمی‌شود.