جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

شرایط اهدای خون - نمایش محتوای خبر

 

 

شرایط اهدای خون

افزون بر 85 درصد از مراجعین به انتقال خون کرمانشاه دارای شرایط اهدای خون هستند

مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه، گفت: افزون بر 85 درصد از مراجعه کنندگان به مراکز خونگیری این سازمان دارای شرایط اهدای خون می باشند.

ابراهیم سلطانیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، داشتن حداقل 18 و حداکثر 60 سال سن، سلامت عمومی و میانگین وزنی 50 کیلوگرم را از شرایط داوطلبان برای اهدای خون عنوان کرد و افزود: هر داوطلب قبل از اهدای خون علاوه بر مشاوره پزشکی، مورد معاینه نیز قرار می گیرد.


وی با اشاره به اینکه حدود 15 درصد از مراجعه کنندگان از شرایط اهدا برخوردار نیستند، تصریح کرد: اگر داوطلبی از شرایط اهدای خون برخوردار نباشد از یک روز تا یک یا 2 سال و حتی مواردی نادر به صورت دائم از اهدای خون منع خواهد شد.

سلطانیان اظهار کرد: گروه خونی مثبت که در راس آن O+ قرار دارد بیشترین گروه اهداکنندگان خون در استان هستند و کم ترین میزان مراجعه کنندگان مربوط به گروه های خونی منفی است که در راس آن -AB منفی قرار دارد.

مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه با تاکید براینکه از اهداکنندگان سازمان انتقال خون استان در مناسبت های مختلف تقدیر می شود، اظهار کرد: از محل بودجه های اختصاص یافته به این سازمان جوایزی مادی و در اکثر مواقع هدایایی معنوی به اهداکنندگان داده می شود.

وی با تاکید براینکه هیچ هدیه ای نمی تواند فداکاری اهداکنندگان را جبران کند، افزود: خون بافتی زنده است و هیچ ماده ای نمی تواند جایگزینی برای آن شود.

به گفته این مسوول، امسال اهدای خون در استان کرمانشاه نسبت به سال گذشته دارای 10 تا 15 درصد افزایش بوده است.