سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

شناسایی 10 کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

شناسایی 10 کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کرمانشاه

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از شناسایی 10 کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، دکتر نادر پرور مدیرکل دامپزشکی استان از شناسایی ۱۰ کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان خبر داد و گفت: امیدواریم با همکاری سایر دستگاه‌ها از جمله استانداری، فرمانداری، سازمان برنامه و بودجه، دانشگاه علوم پزشکی، جهاد کشاورزی و... بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه هنوز مراکز صنعتی استان درگیر این بیماری نشده اند، افزود: تمامی کانون‌های شناسایی شده در روستاهای بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه قرار گرفته اند و تن‌ها طیور بومی درگیر این بیماری هستند.

مدیرکل دامپزشکی استان خاطرنشان کرد: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از آبان ماه سال جاری توسط پرندگان مهاجر به کشور وارد شد که در حال حاضر ۲۲ استان کشور درگیر این بیماری هستندکه استان کرمانشاه نیز از یازدهم آذرماه سالجاری درگیر این بیماری شده است.

دکتر پرور با تاکید بر انجام نظارت‌های مستمر دامپزشکی در پروسه تولید از مزرعه تا سفره، بیان داشت: دامپزشکی از زمان جوجه ریزی تا انتقال به کشتارگاه و روند کشتار این پروسه را به طور کامل چک می‌کند و مردم می‌توانند با اطمینان خاطر مرغ و تخم مرغ مورد نیاز خود را از مراکز معتبر و مجاز تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند.

وی همچنین با توصیه بر خودداری مصرف کنندگان از خرید مرغ زنده و کشتار غیرمجاز، تصریح کرد: در استان جلسات متعددی در خصوص این موضوع برگزار شده و بیشترین جلسات کارگروه سلامت استان نیز به برخورد با معضل بهداشتی عرضه مرغ و دام زنده پرداخته شده و دستگاه‌های متولی نیز به صورت مستمر این موضوع را پیگیری می‌کنند.

دکتر پروردر مورد علایم بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیز گفت: تشخیص این بیماری برای مردم امکان پذیر نیست، لذا توصیه می‌شود هرگونه بیماری و یا تلفات را به نزدیک‌ترین شبکه دامپزشکی و یا سامانه تلفنی ۱۵۱۲ و سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۵۱۲ اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه اطلاع دهند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه در پایان یادآور شد: آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی استان از قابلیت تشخیصی سریعی برخوردار بوده و در کمتر از ۴ ساعت بیماری را تشخیص می‌دهد.