سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در روستای کهریز کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در روستای کهریز کرمانشاه

مدیرکل دامپزشکی استان از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در روستای کهریز کرمانشاه خبر داد.

به گزارش خبر گزاری صدا و سیما مر کز کرمانشاه، دکتر نادر پرور با بیان اینکه روستای کهریز از توابع شهرستان کرمانشاه نیز درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شده، گفت: شمار کانون های تشخیص داده شده این بیماری در استان تا کنون به هشت مورد رسیده است .

وی با اشاره به اینکه طیور بومی در این روستا درگیر بیماری شده‌اند، افزود: خوشبختانه طیور صنعتی استان همچنان عاری از این بیماری هستند.

مدیرکل دامپزشکی استان تصریح کرد: با توجه به نظارت‌های بهداشتی و شرعی بدون وقفه کارشناسان دامپزشکی بر روند کشتار در کشتارگاه‌های استان، جای هیچ نگرانی برای استفاده شهروندان از مرغ خروجی از این کشتارگاه ها نیست.

پرور اظهار داشت: با توجه به نزدیک شدن به ایام پایان سال و افزایش مصرف محصولات پروتئینی، به شهروندان توصیه می شود از مرغ‌های بسته بندی شده استفاده کنند و از خرید کشتار غیرمجاز خودداری کنند.

وی همچنین به روستاییان توصیه کرد: فضای نگهداری طیور بومی خود را با فنس جداسازی کرده و از ارتباط طیور بومی با پرندگان وحشی خودداری کنند و تلفات طیور را به نزدیک ترین مرکز دامپزشکی و یا از طریق سامانه تلفنی 1512 اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه گزارش دهند.

مدیرکل دامپزشکی استان گفت: مرغداری‌ها نیز برای پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای پرندگان باید مسائل و نکات بهداشتی و قرنطینه‌ای را در واحدهای خود رعایت کرده و از ورود و خروج‌های غیرضروری افراد و وسایل نقلیه به این واحدها جلوگیری کنند.