سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

صادرات بیش از 660 هزار تن محصولات کشاورزی از استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

صادرات بیش از 660 هزار تن محصولات کشاورزی از استان کرمانشاه

صادرات بیش از 660 هزار تن محصولات کشاورزی از استان

در 9 ماهه گذشته از سال جاری 660 هزار و 475 تن محصولات کشاورزی از استان کرمانشاه صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده‌های کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه ارزش این محصولات را 6 هزار و 600 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: صادرات محصولات کشاورزی استان شامل 60 قلم کالای اساسی بوده که از مرزهای خسروی، پرویزخان، سومار، شیخ صله به اقلیم کردستان و کشور عراق صادر شده است.

علی اصغر بهمنی پور افزود: محصولات کشاورزی صادر شده استان شامل سبزی و سیفی از جمله سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی، کاهو، کلم و هسته دارانی همچون هلو، شلیل، زردآلو، گوجه سبز و میوه‌هایی همچون سیب درختی، گلابی، زالزالک، انار و توت، پسته، بادام و مرکباتی مانند پرتقال، نارنگی، لیموترش و... است.

وی با اشاره به حمایت از صادرکنندگان با ارایه تسهیلات ارزان قیمت تصریح کرد: سود این تسهیلات برای صادرکنندگان استان 11 درصد است. بهمنی پور از ایجاد مشوق‌های صادراتی برای صادرکنندگان نیز خبر داد و خاطرنشان کرد: صادرکنندگان محصولات کشاورزی به ازای صادرات یک کیلو و 500 گرم سیب درختی می‌توانند یک کیلوگرم موز با تعرفه پنج درصدی وارد کنند در صورتی که تعرفه اصلی واردات موز 26 درصد است و یا صادرکنندگان سیب زمینی به ازای صادرات هر کیلوگرم از این محصول یک هزار و 500 ریال مشوق دریافت خواهند کرد.

وی همچنین به صادرات دام زنده به کشورهای خلیج فارس در سال جاری نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون 227 هزار راس دام زنده به ارزش هزار و 700 میلیارد ریال به کشور های عربی صادر شده که نسبت به سال گذشته روندی افزایشی دارد.

استان کرمانشاه با دارا بودن 940 هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ یکی از قطب های کشاورزی کشور است.