سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

صدای سوت "قطار" در کرمانشاه شنیده می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

صدای سوت "قطار" در کرمانشاه شنیده می‌شود

صدای سوت "قطار" در کرمانشاه شنیده میشود

استاندار کرمانشاه گفت: به جرات می‌گویم سوت قطار در کرمانشاه شنیده می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، اسدالله رازانی در جلسه شورای اداری استان که امروز (17 آبان) با حضور معاون پارلمانی رئیس جمهور برگزار شد، با بیان اینکه در مشکلات کرمانشاه تردیدی نیست، گفت: اما اتفاقات و اقداماتی از سال‌های قبل شروع شده که نتایج خوبی برای استان در پی دارد.

وی سامانه گرمسیری را از جمله این اقدامات دانست که فقط در سال جاری 3200 میلیارد تومان اعتبار دارد و با سرعت در حال پیش رفتن است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه برای سامانه گرمسیری 49 کیلومتر حفر تونل باید انجام می‌شد، افزود: تاکنون 48 کیلومتر از این تونل انجام شده است.

رازانی راه آهن کرمانشاه را از دیگر پروژه‌های مهم و تاثیرگذار دانست و اظهار کرد: به جرات می‌گویم صدای سوت قطار در کرمانشاه شنیده می‌شود.

وی از پیشرفت فیزیکی 20 تا 30 درصدی ایستگاه کرمانشاه فقط طی چند ماه اخیر خبر داد و عنوان کرد: منابع این پروژه امسال بطور کامل تزریق خواهد شد.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: پروژه قطارشهری کرمانشاه نیز از دیگر پروژه‌های اثرگذار است که تا چند سال قبل فقط چند ستون بود و سیمای شهر را زشت کرده بود و حالا با سرعت محسوسی پیش می‌رود. البته تقاضا داریم اعتبار این پروژه تخصیص 100 درصدی داشته باشد.

رازانی عنوان کرد: در حوزه راه‌های استان نیز اگرچه چهاربانده کردن محورهای بین شهرستانی جزو سیاست‌های وزارت راه نیست، اما ما برای چهاربانده کردن مسیر سنقر و اورامانات برنامه داریم و حتی دستور 10 میلیارد تومانی نیز در این بخش از آقای نوبخت گرفته شده است.

وی عنوان کرد: برای پروژه آب شرب شهر کرمانشاه نیز 40 میلیارد تومان در سفر رئیس جمهور در نظر گرفته شده که مشکل آب شرب کرمانشاه را برای 25 سال حل می‌کند. استاندار کرمانشاه گفت: لیست پروژه‌های در حال اجرا و سرنوشت‌ساز در استان کرمانشاه بسیار بلندبالا است.

وی با بیان اینکه در سال‌های 75 تا 85 مشکلات زیادی داشتیم و اکنون در حال کمتر شدن است، عنوان کرد: البته از گذشته فاصله‌ای بین استان‌های برخوردار و کمتر برخوردار وجود داشته که امروز در شاخص‌های اقتصادی نظیر اول شدن کرمانشاه در بیکاری خود را نشان می‌دهد.

رازانی معتقد است، اگر این فاصله چاره نشود می‌تواند به شکل مهاجرت گسترده از استان خود را نشان دهد که البته مشابه آن را طی سال‌های 75 تا 90 شاهد بودیم و کرمانشاه اولین استان مهاجرفرست کشور بود.

مدیر ارشد استان کرمانشاه به توسعه نیافتگی کرمانشاه نیز اشاره کرد و ادامه داد: بخشی از این امر ناشی از جنگ طولانی هشت ساله است که در این زمان استان‌های مرکزی که جنگ نداشتند در حال توسعه بودند و همین امر باعث شده اکنون با استان‌هایی مانند یزد، کرمان، سمنان، زنجان و ... فاصله داشته باشیم.

استاندار کرمانشاه یادآوری کرد: البته در سال‌های اخیر اقداماتی انجام شده، اما عمدتا در بخش‌های زیربنایی بوده است. وی با تاکید بر لزوم اهتمام به امور اقتصادی در استان، بیان کرد: در این بخش باید از ظرفیت بخش خصوصی هم استفاده شود.

رازانی در نظر گرفتن سیاست‌های ترجیحی برای کرمانشاه از جمله کمک‌های فنی و اعتباری و یا معافیت‌های مالیاتی را ضروری خواند و تاکید کرد: در غیراینصورت بخش خصوصی بیشتر تمایل به سرمایه‌گذاری در استان‌های دیگر خواهد داشت.

استاندار کرمانشاه گفت: تقاضا داریم اکنون که در زمان تصویب برنامه ششم توسعه هستیم، این موارد برای کرمانشاه در نظر گرفته شود.