سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

صنعت "گلیم هرسین" باید احیاء شود - نمایش محتوای خبر

 

 

صنعت "گلیم هرسین" باید احیاء شود

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه با اشاره به تعهد هشت میلیون و 500 هزار نفرساعتی آموزش‌های مهارتی در سال جاری، از تحقق 100 درصدی این تعهدات در یازده ماهه امسال خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، داود ناصری‌امید در جلسه شورای مهارت شهرستان هرسین با تاکید بر اینکه در سال های گذشته تمرکز جامعه بر مدرک گرایی بود و این امر موجب کاهش جایگاه مهارت آموزی شده، اظهار کرد: با تلاش‌های صورت گرفته و توجه خانواده ها، خوشبختانه فرهنگ مهارت آموزی در حال گسترش است.

ناصری امید در ادامه تعهد سالیانه مجموعه فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه برای ارائه آموزشهای مهارتی در سال جاری را آموزش حدود هشت میلیون و 500هزار نفرساعت اعلام کرد و افزود: از این میزان تعهد پنج میلیون نفرساعت در مراکز دولتی و مابقی در آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای است که خوشبختانه در یازده ماهه امسال این تعهدات بصورت کامل اجرا و تا پایان سال نیز به رشد مناسبی خواهیم رسید.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه با اشاره به وجود 300 آموزشگاه آزاد فعال در استان گفت: خوشبختانه آموزشگاه‌های آزاد فعال استان در رشته‌های مختلف و با نرخ شهریه تعیین شده از سوی این اداره کل در حال ارائه آموزش های مهارتی به علاقمندان هستند و بر اساس تحقیقات به عمل آمده از کیفیت آموزشی و تجهیزاتی مناسبی هم برخوردارند.

ناصری‌امید افزود : در کلیه شهرستان های استان مراکز آموزش فنی و حرفه ای فعال هستند و در رشته های مختلف و بر اساس نیاز منطقه در حال ارائه آموزش‌های رایگان مهارتی به متقاضیان هستند. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه سپس با اشاره به وجود کارخانجات بزرگ در شهرستان هرسین گفت: بایداز این فرصت به درستی استفاده کرد و با توانمندسازی نیروهای انسانی شهرستان امکان جذب در این کارخانجات را فراهم کنیم.

ناصری امید گفت: این شهرستان از نظر صنایع دستی در رشته های گلیم بافی و قالی بافی شناخته شده است و باید از این پتانسیل به نحو مطلوب در راستای کاهش آمار بیکاری و همچنین کمک به اقتصاد خانواده ها استفاده شود .

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه تشکیل کمیته گلیم در شهرستان را ضروری دانست و افزود: در استان کمیته فرش تشکیل شده و با ایجاد کارگاه های آموزشی در این زمینه و ایجاد نمایشگاه های متعدد جهت فروش محصولات، صنعت فرش استان تا حدودی احیا شده و باید برای صنعت گلیم هرسین نیز این اقدام صورت گیرد.