جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

ضرورت بازگشایی دو مرز سومار و خسروی در سال آینده - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت بازگشایی دو مرز سومار و خسروی در سال آینده

ضرورت بازگشایی دو مرز سومار و خسروی درسال آینده

برای جمهوری اسلامی افتخار بزرگی است که در یک مقطع زمانی کوتاه از سه گذرگاه مرزی، بیش از دو میلیون زائر خود را به کربلای معلی رساندند

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه،سردار اسکندر مومنی جانشین فرمانده ناجا: نیروی های مسلح جمهوری اسلامی در اربعین امسال انسجام بیشتری داشتند و با فرماندهی واحد انجام مأموریت کردند و در مجموع هماهنگی و همکاری همه دستگاه ها مثال زدنی و تجلی کار جمعی و گروهی بود.

سردار "اسکندر مؤمنی" در حاشیه بازدید از محورهای مواصلاتی و موکب های استان کرمانشاه گفت: برای جمهوری اسلامی افتخار بزرگی است که در یک مقطع زمانی کوتاه از سه گذرگاه مرزی، بیش از دو میلیون زائر خود را به کربلای معلی رساندند و تا این لحظه نیز بدون مشکل و مورد امنیتی بازگشته اند. وی افزود: این حماسه عظیم سمبل و تجلی کار جمعی و بین بخشی بود و خوشبختانه همه ی دستگاه هایی که در این حوزه مسئولیت داشتند از جمله ستاد مرکزی اربعین و نیز ستاد اربعین استان های ایلام، کرمانشاه و خوزستان، به بهترین نحو وظایف خود را انجام دادند.

جانشین فرمانده ناجا تصریح کرد: دستگاه های امدادی و خدماتی نیز مانند وزارت راه و ترابری، سازمان راهداری، اورژانس هلال احمر، آتش نشانی، پایانه و ... تلاش کردند تا این حماسه برزگ شکل گیرد سردار مؤمنی خاطرنشان ساخت: نیروی های مسلح از ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران، وزارت دفاع تا نیروی انتظامی نیز در اربعین امسال انسجام بیشتری داشتند و با فرماندهی واحد انجام مأموریت کردند و در مجموع هماهنگی و همکاری همه دستگاه ها مثال زدنی و تجلی کار جمعی و گروهی بود.

وی با اشاره به تحلیل آسیب شناسی های اربعین ، ادامه داد: مهمترین آسیب، موضوع اخذ ویزا و روادید است که نیازمند بازنگری جدی است. جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور ادامه داد: دومین مسئله در این آسیب شناسی، کمبود گذرگاه های مرزی برای سفر به کشور عراق است که با توجه به استقبال زیاد هموطنان برای شرکت در مراسم اربعین، سه مرز "مهران"، "چزابه" و "شلمچه" سال آینده پاسخگوی حضور میلیونی مردم نخواهد بود و حداقل دو گذرگاه دیگر باید ایجاد شود.

سردار مؤمنی عنوان کرد: عبور دو میلیون زائر از سه گذرگاه کار دشواری بود و ضرورت بازگشایی دو مرز "سومار" و "خسروی" برای سال آینده بیشتر احساس می شود و در صورت عدم بازگشایی با مشکل جدی روبه رو خواهیم شد.

وی با بیان اینکه زیرساخت های شهرستان "قصرشیرین" فراهم است، گفت: شهرهای مرزی "چیلات"، "چنگوله" و "سومار" در حال حاضر از لحاظ زیرساخت ها مناسب نیستند اما در صورت تصمیم گیری، می بایست برای ایجاد شرایط مطلوب همت و تلاش شود و فرصت زمانی یک سال می تواند نواقص را برطرف کند.