رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

طرح جامع ساماندهی تاق‌بستان - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح جامع ساماندهی تاق‌بستان

طرح جامع ساماندهی تاق‌بستان

مدیر پایگاه میراث فرهنگی تاق بستان گفت: 68 پروژه در طرح جامع ساماندهی تاق‌بستان دیده شده است.

مهندس علیرضا مرادی بیستونی در حاشیه بازدید استاندار کرمانشاه از مجموعه تاریخی فرهنگی تاق بستان، در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهارکرد: طرح ساماندهی تاق بستان چند سالی است که شروع شده، اما تا رسیدن به هدف اصلی طرح هنوز فاصله داریم.

وی ادامه داد: البته در این بین با پایین بردن کف مجموعه و آزادسازی چشمه های مقابل نقش اردشیر توانستیم به یکی از اهداف اصلی اجرای طرح ساماندهی تاق بستان یعنی نجات آثار درون تاق ها از نم زدگی، یخ زدگی و پوسیدگی جلوگیری کنیم.

مدیرپایگاه میراث فرهنگی تاق بستان گفت:نجات آثاردرون تاق ها ازخطر تخریب تدریجی بزرگترین دستاورد اجرای طرح جامع ساماندهی تاق بستان بود.

مرادی بیستونی تصریح کرد: برای اجرای طرح جامع ساماندهی تاق بستان، قبل از هرچیز مطالعاتی در وسعت یکهزار هکتار ازحریم منظری این اثر بی بدیل توسط مجرب ترین کارشناسان کشور صورت گرفت و در نهایت طرحی تهیه شد که هم به نجات اثر بپردازد و هم شرایط را برای توسعه گردشگری کرمانشاه فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: در قالب این طرح بزرگ ساماندهی 68 پروژه مختلف رفاهی، پذیرایی، گردشگری، اقامتی و ... دیده شده که باید مرحله به مرحله به اجرا درآیند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی تاق بستان اظهارکرد: بحث تملک دنده کبابی های مقابل مجموعه تاق بستان یکی از اصلی ترین کارهایی است که باید انجام دهیم که این کار به بودجه زیادی نیاز دارد که امیدواریم مسئولین ارشد استان به این موضوع نگاه ویژه تری داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه تاق بستان چشم و چراغ کرمانشاه است، گفت: توجه به این اثر تاریخی و بی بدیل، استان می تواند شرایط را برای توسعه گردشگری و در نهایت توسعه همه جانبه استان فراهم کند.

مرادی بیستونی همچنین در خصوص روند پرونده ثبت جهانی تاق بستان گفت: این مهم نیز در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است و می توان گفت که تاکنون با تهیه پرونده آن به دو زبان فارسی و انگلیسی حدود 50 درصد کار را انجام داده ایم.

مدیر پایگاه تاق بستان تاکید کرد: از آنجایی که هر سال فقط یک اثر از هر کشور می تواند در یونسکو به ثبت جهانی برسد، انجام این مهم برای کشور ایران که آثار بسیاری در لیست موقت ثبت جهانی دارد کار بسیار دشواری است، با این وجود ما تمام تلاش خود را برای قرار دادن پرونده تاق بستان برای ارائه به یونسکو به کار خواهیم بست.