رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

طرح جامع مراقبت‌های اولیه در حاشیه شهر در کرمانشاه کلید خورد - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح جامع مراقبت‌های اولیه در حاشیه شهر در کرمانشاه کلید خورد

مراقبت های اولیه در حاشیه شهر

طرح جامع مراقبت‌های اولیه در حاشیه شهر کرمانشاه و شهرهای با جمعیت 20 تا 50 هزار نفر استان، کلید خورد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، دکتر حسین کریم رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مراسم افتتاح این طرح در مرکز بهداشت استان کرمانشاه با بیان اینکه عمده مشکلات بهداشتی در شهرهای کوچک و حاشیه شهرهای بزرگ متمرکز است، اظهار کرد: در همین راستا جهت بهبود وضعیت بهداشت جامعه باید تمرکز ویژه‌ای روی این مناطق صورت می‌گرفت.

وی تصریح کرد: از همین رو اجرای طرح جامع مراقبت‌های اولیه در حاشیه شهرهای بزرگ و نیز شهرهای بین 20 تا 50 هزار تومان در راستای اجرای طرح تحول سلامت در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه با اجرای این طرح و پوشش کامل مناطق حاشیه و شهرهای کوچک از نظر بهداشتی تا حد زیادی شاهد رفع مشکلات بهداشتی این مناطق در آینده خواهیم بود.

کریم افزود: در کنار بحث اصلاح وضعیت بهداشتی حاشیه‌نشینی، بحث راه‌اندازی کیلینیک‌های تخصصی در بیمارستان‌ها نیز در دستور کار قرار دارد که با اجرای این دو طرح تا حد زیادی مشکلات بهداشتی این مناطق مرتفع می‌شود.

وی افزود: در این طرح در فاز اول و تا پایان امسال 31 پایگاه بهداشتی در حاشیه شهرهای بزرگ و شهرهای کوچک با جمعیت بین 20 تا 50 هزار نفر راه‌اندازی می‌شود.

وی تصریح کرد:در این پایگاه‌ها کارشناسان سلامت حضور دارند که هر پایگاه جمعیت حدود 12 هزار نفری را پوشش می‌دهد و این پایگاه‌ها با کلینیک‌های دانشگاه در ارتباط بوده و سیستم ارجاع بیمار در حاشیه شهرهای را تکمیل می‌کنند.

به گفته کریم در فاز بعدی و در اوایل سال آینده تعدادی دیگری پایگاه در حاشیه شهر کرمانشاه ایجاد می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه به اجرای موفقیت‌آمیز اجرای پایلوت سلامت الکترونیک در پاوه اشاره و تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم اجرای این طرح و تشکیل پرونده‌های سلامت الکترونیک را در تمام سطح استان به عنوان پایلوتی برای کشور به اجرا درآوریم.

وی افزود: در حال حاضر دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه آمادگی لازم برای انجام این کار را دارد و کارهای مطالعاتی آن نیز انجام شده و امیدواریم بتوانیم با همت مسئولین این طرح را بصورت پایلوت در کل استان اجرایی کنیم.

کریم در ادامه به مشکلات بهداشتی موجود استان اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به کمبود اعتبارات کنترل بیماری‌ها و آسیب‌های اجتماعی مانند HIV، افسردگی، اعتیاد، تب مالت و سوانح رانندگی بسیار دشوار است.

وی تصریح کرد: چنانچه بخواهیم کنترل مطلوبی بر روی همه این موارد داشته باشیم نیازمند است تا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ردیف اعتباری ویژه‌ای را برای مبارزه با این بیماریها و آسیب‌های اجتماعی در نظر بگیرد.

رییس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه در ادامه از تبدیل مرکز درمانی منزه به مرکز کنترل آسیب‌های اجتماعی در استان خبر داد و اظهار کرد: در صورت ایجاد این مرکز قطعا می‌توان کنترل بهتری بر روی آسیب‌های اجتماعی لحاظ کرد.

کریم همچنین از دستور کار قرار گرفتن تبدیل بیمارستان امام خمینی (ره) به مرکز سرطان غرب کشور خبر دادو اظهار کرد: اعتباراتی برای این کار در نظر گرفته شده و کارهای مطالعاتی آن نیز در حال انجام است.

وی تصریح کرد: همچنین اقدامات دیگری از جمله طرح روستای سالم، رستوران سلامت و ساخت شهرک‌های سلامت در دستور کار دانشگاه قرار دارد.

وی به اقدامات صورت گرفته در بخش هتلینگ بیمارستانهای استان هم اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر حجم بسیاری از کار هتلینگ بیمارستانها صورت گرفته و تجهیزات خوبی نیز خریداری شده که بزودی در اختیار بیمارستانها قرار می‌گیرد.