جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

طرح شهر سنگ روی میز صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح شهر سنگ روی میز صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه

طرح شهر سنگ روی میز صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه

اساس کار معدنداری بر پایه داشتن اطلاعات فنی دقیق از منطقه در زمینه اکتشاف است

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، سیدنعمت‌اله حقیقی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه ازاستعداد زمینهای این استان در کانی‌های فلزی خبر داد و گفت: اکتشاف اصولی مبتنی‌بر داده‌های ژئوفیزیک و ژئوشیمیایی را از مسائل مهم در استخراج مواد معدنی است و تا زمانی که روش‌های مدرن اکتشافی جایگزین روش‌های سنتی نشود، نمی‌توان در زمینه معدنداری موفق شد.

حقیقی، اساس کار معدنداری را بر پایه داشتن اطلاعات فنی دقیق از منطقه در زمینه اکتشاف دانست و افزود: این موضوع واقعیت دارد که در استان کرمانشاه، مطالعات ژئوفیزیکی و ژئوشیمیایی روی پهنه‌های اکتشافی مستعد کانی‌های فلزی و غیرفلزی انجام نشده، در جلسات متعدد با صاحب‌نظران حوزه معدن، تشکل‌های بخش خصوصی، مسئولان و معدنداران، به این نتیجه رسیدیم که استان را به ۳بخش یا ۳ پهنه اکتشافی تقسیم کنیم و با کمک گرفتن از سازمان‌های پشتیبان؛ از جمله ایمیدرو (سازمان گسترش و نوسازی معادن ایران) یک تفاهمنامه منعقد کردیم تا با استفاده از شرکت‌های زیرمجموعه و افراد زبده به اکتشاف اصولی و مدرن بپردازند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در ادامه تصریح کرد: پهنه شرق که شهرستان سنقر و بخشی از شهرستان‌های صحنه و کنگاور به طول ۲۷۰۰ کیلومتر را در برمی‌گیرد، مستعد کانسارهای فلزی است، به نحوی که پس از ورود ایمیدرو و اجرای اکتشاف تاکنون توانسته‌اند ذخایر خوبی از کانی‌های فلزی، ازجمله مس و آهن را در مرحله مقدماتی ارزیابی کنند.

پهنه میانی نیز مملو از سنگ‌های تزئینی از جمله مرمریت است که از میان آنها مرمریت فرامان منحصربه‌فرد است. در پهنه غربی که مشهور به قیر طبیعی است اکتشافات اصولی بر معادن آنها شروع شده است.

حقیقی با اشاره به معادن فرامان به‌عنوان یکی از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های منحصر به فرد، تاکید کرد: در این منطقه معادن غنی و بسیار خوبی از سنگ‌های مرمریت وجود دارد که شهرت جهانی دارند و ذخایر آن نیز قابل‌توجه هستند، اما مهم‌ترین مسئله نبود یک سنگبری مدرن است که بتواند نیاز معدنداران سنگ‌های تزئینی را برآورده کند، درحال‌حاضر طرح شهر سنگ به عنوان پروژه‌های مهم و مورد مطالعه روی میز قرار دارد