رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

طرح کاج در کرمانشاه به مرحله اجرا در می آید - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح کاج در کرمانشاه به مرحله اجرا در می آید

طرح کاج در کرمانشاه به مرحله اجرا در می آید

معاون اجتماعی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه؛ از اجرای طرح 'کاج' در استان و به منظور پیشگیری از مصرف مواد مخدر در جامعه کار و تولید خبر داد.

 امین الله سلیمانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با توجه به برنامه پیمایش شیوع شناسی اعتیاد در جامعه کار و تولید که سال 93 در سطح کل کشور انجام شد، و براساس دیگر شواهد علمی برای مداخل پیشگیری اعتیاد در محیط کار برنامه هایی به منظور کاهش شیوع اعتیاد در محیط های کار در دست اقدام قرار گرفت.

وی افزود: از مهمترین این برنامه ها ارتقای سلامت در محل کار و برنامه همیار کارکنان جامع و یکپارچه است که کارفرمایان در این طرح به ازای سرمایه گذاری اندک از پنج تا 15 درصد بهره وری در محیط کار خود بهره مند می شوند.

سلیمانی همچنین در خصوص اهداف کلی طرح کاج نیز گفت: کاهش 25 درصدی شیوع اعتیاد در جامعه کار و تولید، در بازه زمانی پنج ساله مهمترین هدف این طرح است.

معاون اجتماعی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه یادآور شد: انتظار می رود با اجرای طرج کاج و طی سال جاری شاهد افزایش دانش، نگرش و مهارت کارفرمایان، کارگران و متولیان استقرار در اصول و فنون پیشگیری از اعتیاد در محیط کار و همچنین شاهد افزایش تعداد تحت مراقبت خدمات ترک اعتیاد کارگران معتاد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: به منظور پیشگیری از آسیب های اجتماعی، بسته هایی تدوین شده که برای کلیه اقشار آسیب دیده و بخصوص جامعه کار و تولید سه بسته حمایتی در نظر گرفته شده که بسته اول شامل آموزش و ترویج سبک زندگی، بسته دوم استقرارتسهیلات مراقبت جسمی، روانی و اجتماعی با الگوی همیار کارکنان در خانه بهداشت و بسته سوم کارفرمای سلامت محور تعریف شده است.

سلیمانی همچنین در خصوص نحوه اجرای برنامه پیشگیری از مصرف مواد مخدر در جامعه کار و تولید طی سال جاری نیز گفت: این پروژه بر اساس اقدام پژوهی در گروه هدف (محل های کاری 50 تا 500 نفری استان) طراحی و اجرا می شود که شامل پنج مرحله حمایت طلبی، توانمند سازی، اجرای بسته های سه گانه، معرفی کارآفرینان برتر و کاربست ملی و نهادینه سازی برنامه می شود.

وی در پایان به چگونگی معیارهای ارزشیابی برنامه پیشگیری از اعتیاد نیز اشاره کرد و گفت: پیمایش سواد اعتیاد کارگران قبل و بعد از مداخله، تعیین میزان رضایت مندی کارفرمایان و کارگران از خدمات این برنامه و جمع آوری داده های ثبتی در زمینه تعداد کارگران معتاد تحت مراقبت خدمات ترک اعتیاد و تعداد افراد در معرض خطر مصرف مواد مخدر که مشاوره می گیرند از جمله این معیارهاست.